Ukazał się 22. tom „Pamiętnika PTT”

pamietnik22Po długim oczekiwaniu, niemal jako prezent pod choinkę, ukazał się 22 tom „Pamiętnika PTT” o objętości 394 stron, który otwiera artykuł Wojciecha Gąsienicy Byrcyna pt. „Wilk w kulturze Podtatrza”. Wprowadzenie do tematu przewodniego, którym jest Syberia opracował ks. Kazimierz Sowa, a o polskich badaczach gór Syberii pisze Zbigniew Wójcik. Z tekstu Aleksandry Szemioth dowiadujemy się o losach Polaków na Syberii, z kolei J. Bogusław Nowak przybliża nam polskie diaspory i unikalną syberyjską przyrodę. Z rozdziału „Człowiek i góry” mamy okazję bliżej poznać osobę Jana Sawickiego – znanego przedwojennego taternika, członka honorowego PTT – w pierwszej części jego wspomnień pt. „Jak poznawałem góry” oraz zapoznać się z ilustrowaną pięknymi zdjęciami Szymona Kamińskiego relacją Dominiki Markiel z podróży nad Bajkał, która stanowiła pierwszy etap ich kilkunastomiesięcznej podróży po Azji. Z „Dziedzictwa”, dzięki Józefowi Durdenowi, dowiadujemy się jaką organizacją było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1922-1950, a także dzięki temu autorowi przybliżamy Władysława hrabiego Zamoyskiego, niezwykłego właściciela dóbr zakopiańskich. Z kolei Stefan Maciejewski opowiada nam historię Muzeum Tatrzańskiego. W „Ocalić od zapomnienia” Bartłomiej Grzegorz Sala przybliża karpackie szlaki „Żelaznej Brygady”, a za sprawą Zbigniewa Jaskierni poznajemy wspomnienia Teodora Siejki z wczesnego dzieciństwa we wsi Grab w Beskidzie Niskim. Tom uzupełniają tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których brał udział.

Gorąco zachęcamy do nabycia 22. tomu „Pamiętnika PTT”, który może być doskonałym prezentem pod choinkę. Koszt naszego rocznika to 25 zł, a osoby zainteresowane zakupem prosimy o kontakt z Barbarą Morawską-Nowak (e-mail: morawska@ptt.org.pl).

Redakcja

Sylwester na szlaku z PTT Kraków, 31.12.2014 – 3.1.2015.

plakat_sylwester_2014Sylwester 2013, który spędziliśmy razem na Wiktorówkach, był bardzo udany. Dlatego postanowiliśmy kontynuować witanie nowego roku w jednym z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach. Już dzisiaj zapraszamy Was do wzięcia udziału w popołudniowej, noworocznej wycieczce na Wiktorówki lub do którejś z dolin tatrzańskich. Naszą bazą będzie tym razem plebania i kwatery w pobliżu kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Gliczarowie Górnym – miejsce znane nam z lutowej wycieczki, jeszcze z śp. Czesławem Klimczykiem z Koła Oświęcim. Czesława z nami nie ma ale narodziła się nowa tradycja PTT.

Czytaj dalej

XV Jubileuszowy Turniej Wiedzy o Górach „Tatry Polskie” (SK PTT Myślenice)

IMG_00098 grudnia 2014 r. w gościnnych progach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach odbyła się jubileuszowa, piętnasta edycja, cieszącego się ogromnym zainteresowaniem turnieju wiedzy o górach. Tegorocznym tematem były Tatry Polskie, a głównym gościem i jednocześnie autorem zestawów pytań turniejowych był zespół Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w osobach Pana Dra Marka Kota (kierownika CEP TPN) oraz Pani Małgorzaty Kot. Równocześnie był to jubileusz samego Parku, który właśnie obchodzi swoje 60-lecie. 10 lat temu także gościliśmy TPN w naszych murach na 50-lecie Parku, a okolicznościową prelekcję wygłosił ówczesny Wicedyrektor TPN, Pan Stanisław Czubernat.
Otwarcia turnieju dokonał Pan Jacek Ślósarz, Dyrektor ZSO, który nadmienił, że i dla Niego osobiście jest to tożsamy jubileusz, bowiem właśnie zaczyna czwartą kadencję na stanowisku dyrektora naszej Szkoły. Powitał następnie naszych szczególnych gości, zasiadających w jury: Panią Dr Antoninę Sebestową z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (przewodniczącą jury), Panią Dorotę Kamińską z Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach, Pana Nikodema Frodymę (wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego), Pana Michała Myśliwca (prezesa Oddziału Krakowskiego PTT) i wszystkich opiekunów. Podczas sprawdzania testów, mających wyłonić ścisłych finalistów, Pan Dr Marek Kot wygłosił prelekcję o symbolach Tatr, która wywarła na uczestników turnieju duże wrażenie.

Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Kronika

Zaproszenie: 09.12.2014 – Prelekcja „Pieniński Park Narodowy”

20141209prelekcjaWe wtorek, 09 grudnia 2014 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Polskie górskie Parki Narodowe”. Tym razem Marzena Kozyra – nasza członkini i doktorantka w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego zabierze nas do Pienińskiego Parku Narodowego.

Będzie to ostatnie nasze spotkanie klubowe w roku 2014, dlatego szczególnie na nie zapraszamy.

Prelekcja odbędzie się w naszym lokalu przy ul. Traugutta 4 (V piętro) o godzinie 18:00. Wejście przez klatkę schodową od strony ogrodzonego parkingu.
Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

„Co słychać?” – nr 11 (287) / 2014 a w nim wywiad z prezesem krakowskiego Oddziału PTT kol. Michałem Myśliwcem.

cs287Listopadowy, nieco spóźniony numer „Co słychać?” o objętości 16 stron otwiera artykuł Józefa Haducha pt. „Śladami I Wojny Światowej w Karpatach” o cmentarzu w Łowczówku i jego powiązaniach z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim.
11 listopada 2014 r. obchodziliśmy Dzień Niepodległości. Z tej okazji odbyły się „III Górski Marsz Niepodległości” zorganizowany przez Oddział PTT w Tarnowie oraz „Biało-czerwone wędrowanie” Koła PTT w Kozach. O wydarzeniach tych piszą Artur Marć i Monika Baron.
Przełom października i listopada to także czas jubileuszowych obchodów w kilku Oddziałach PTT. Celina Skowron opisuje obchody 90-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej, które odbyły się 24 października br. Z relacji Aldony Kozak możemy dowiedzieć się o obchodach podwójnego jubileuszu Oddziału PTT w Chrzanowie, z kolei Jerzy Piotr Krakowski przybliża „Bal Wędrowników” zorganizowany z okazji 20-lecia Carpatii, Oddziału PTT w Mielcu.
Działy „Z życia ZG PTT” i „Z życia Oddziałów” uzupełniają relacja Barbary Morawskiej-Nowak z VI posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego PTT, relacja Teresy Karbowniczek z wędrówki członków Oddziału PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, notka Macieja Zaremby o wyróżnieniu „Sądeckimi Laurami Turystyki” sądeckiego oddziału PTT oraz pożegnanie Piotra Woźniaka z Oddziału Karpackiego PTT w Łodzi. Ciekawostką jest pojawienie się w ostatnim czasie aż czterech książek, których autorami są członkowie PTT, o czym pisze Szymona Baron.
Numer kończy obszerny, bo aż sześciostronicowy, ciekawy wywiad Kingi Buras z Michałem Myśliwcem, prezes krakowskiego oddziału PTT, a wśród ilustrujących go zdjęć możemy zobaczyć, jak wygląda serwer Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Życzymy przyjemnej lektury! (pobierz -> 1,22 MB)

SK PTT przy LO w Myślenicach organizuje XV Jubileuszowy Turniej Wiedzy o Górach

DSC_0042Miło nam poinformować, że działające przy I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach Szkolne Koło PTT organizuje już po raz 15 Turniej Wiedzy o Górach. Jest to turniej jubileuszowy, którego tematem będą tym razem Tatry Polskie. Turniej organizowany jest pod patronatem Starosty Myślenickiego oraz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

SK PTT w Myślenicach jest najstarszym szkolnym kołem PTT. Działa od roku 2000. Jest też organizatorem najstarszego w Towarzystwie turnieju wiedzy o górach. Pomysłodawcami turnieju są Dr. Antonina Sebesta i Dr. Dariusz Dyląg (profesor LO), który przygotowuje turniej od strony merytorycznej i dba o jego wysoki poziom.

Więcej informacji na stronie internetowej Koła