Astro-notki dla ludzi gór – nieregularnik – czerwiec 2016

Symulacja zderzenia czarnych dziur i powstającej fali grawitacyjnej GW151226.

Symulacja zderzenia czarnych dziur i powstającej fali grawitacyjnej GW151226.

Mamy drugą detekcję fal grawitacyjnych! Z pary czarnych dziur o masach 14 i 8 mas Słońca położonych 1.4 mld lat świetlnych od nas, w gwałtownym zjawisku zlania się (mergingu) tychże, otrzymaliśmy piękną serię fal grawitacyjnych w naszym rejonie Wszechświata. Zjawisko nazwano – od nazwy fali grawitacyjnej „GW“ i daty jej wykrycia przez ten sam detektor co ostatnio – GW151226, i było ono cokolwiek inne niż to z września 2015. Słabsze, ale za to obejrzeć mogliśmy więcej (bo kilkadziesiąt) finalnych okrążeń czarnych dziur wokół siebie przez aktem zlania się w jedną dużą. Przy tej okazji anihilacji uległa materia o masie około masy Słońca. Zniekształcenie czasoprzestrzeni sięgnęło 3 części na 10^22, czyli tyle ile ma średnica atomu w stosunku do odległości Ziemia-Słońce (za Sky&Telescope). Implozja czarnych dziur zaczęła być widoczna gdy krążyły one z częstością 35 Hz aby w ciągu sekundy osiągnąć 450 Hz, czyli 450 okrążeń na sekundę. W tym czasie czarne dziury orbitowały wokół siebie ze znaczącym ułamkiem prędkości światła. Można tez było zmierzyć spin (prędkość rotacji) obu czarnych dziur przy łączeniu się z ograniczeniem teoretycznym. W przyszłości spodziewamy się po LIGO jeszcze wielu niespodzianek i odkryć. Więcej o LIGO w poprzednich Astro-notkach oraz w „Tarnowskiej Perci“. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Kultura

Zaproszenie: 22.06.2016 – Prelekcja podróżnicza Moniki Górnisiewicz pt. Kulinarnym szlakiem do Tajlandii i Kambodży”

plakat 20160622We środę, 22 czerwca 2016 o godzinie 18:00 Krakowski Oddział PTT zaprasza do zaprzyjaźnionego z nami klubu Wręga przy ul. Józefa 17 w Krakowie na kolejną podróżniczą opowieść z dalekiego świata. Tym razem zapraszamy kulinarnym szlakiem do Tajlandii i Kambodży. Prelekcję poprowadzi Monika Górnisiewicz (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka.

Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz – wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki „od straganu do straganu” i opinia o niej : „Kobieta, Która Wszystko Zje.” Fascynują ją również kolejne warstwy: historia, archeologia i lokalne obyczaje. Po odwiedzeniu i zwiedzeniu 30 krajów świata wciąż poszukuje nieodkrytych przez siebie miejsc i nowych smaków. W swoje „Podróże ze Smakiem” wciąga ludzi z pasją, i zaraża początkujących.

Prywatnie miłośniczka kotów i uprawiania ogródka. Od 2010 jest prezesem Fundacji CULTURA Kultury – organizacji non profit tworzącej i wspierającej różnorodną działalność kulturalną.

 

Wspinaczka na Górze Zborów – 5.06.2016 r.

Na Górze Zborów - w tle Grupa Młynarza

Na Górze Zborów – w tle Grupa Młynarza

Jedna z najbardziej malowniczych i urozmaiconych grup skałek w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wyrastających na zboczach Góry Zborów w pobliżu miejscowości Podlesice, stała się miejscem naszego kolejnego przetarcia wspinaczkowego. Wybraliśmy skały o nazwach Długa Grań oraz Dziurki, gdzie mogliśmy znaleźć drogi wiodące różnorodnymi formacjami, o stopniu trudności dostosowanym do naszych aktualnych możliwości. Czytaj dalej