Archiwum miesiąca: styczeń 2017
Ratownik TOPR Krzysztof Starnawski nominowany do tytułu „National Geographic Adventure of the Year”.
Kilka miesięcy temu portal tatromaniak.pl informował o niezwykłym sukcesie zespołu Krzysztofa, który odkrył najgłębszą jaskinię podwodną świata – Hranicka Propast w Czechach. Starnawski to jeden z najlepszych i najbardziej cenionych w świecie nurków jaskiniowych. Jest również ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie wykorzystuje swoje doświadczenie podczas szkoleń nurkowych.
Jedźmy na IV Zimowe Spotkanie PTT w Górach Świętokrzyskich
„Jak dekadę temu po Alpach chadzano“ – prelekcja dr Dariusza Dyląga, 17.1.2017
O 18 (w I terminie) zebrało się kilkanaście osób z Oddziału Kraków (plus kilku gości) aby wysłuchać interesującego wystąpienia i obejrzeć piękne panoramy Alp włoskich, francuskich i szwajcarskich przedstawionych przez znanego większości słuchaczy przewodnika, nauczyciela i górołaza, Dariusza Dyląga.
Zaproszenie: Prelekcja „Dolomity – w masywie Civetty i Marmolady”
25. edycja WOŚP, miejsce: Hala Lipowska, czas: styczeń 2017.
Późny październik 2016.
Idziesz, Szymon? Idę. No to ja się też zapiszę, może będzie fajnie.
Czwartek, 12 stycznia 2017.
Spotkanie u Kuby T., szefa sztabu Karpackiego Finału. Biorę gadżety, kilka słów, klepnięcie po ramieniu, “oj to chyba ostatni raz” ale gadżetów 2 reklamówki na sztab. Nie jest źle. Umawiam się na spotkanie-zdanie kasy w poniedziałek i na odebranie paczki przez sztab na Skalance jutro po południu.
400 wpisów na stronie w 40 miesięcy
Refleksja nasuwa się podobna do tej, która została sformułowana ponad rok temu. Wtedy wydawało się nam, że do końca kadencji zostało kilka miesięcy. Teraz, po ponad 3 latach utrzymywania strony, jest podobnie – tendencje się utrzymały.
Promocja książki Witolda Henryka Paryskiego “Góry Ameryki Łacińskiej. Historia eksploracji i bibliografia.”
Biblioteka Jagiellońska ma zaszczyt zaprosić na promocję książki Witolda Henryka Paryskiego “Góry Ameryki Łacińskiej. Historia eksploracji i bibliografia.”
„To jedyne w pełni ukończone dzieło W.H. Paryskiego, które czekało na publikację ponad 60 lat. W pierwotnej bowiem postaci przygotowane zostało w latach czterdziestych, a ostatecznie w latach pięćdziesiątych XX wieku. Zdecydowaliśmy się na wydrukowanie książki w pierwotnej postaci, prosząc jedynie o krótki komentarz wybitnego znawcę gór i Ameryki Południowej prof. Zdzisława Jana Ryna, alpinistę, lekarza, naukowca i dyplomatę w jednej osobie, równocześnie członka Rady Fundacji im. Zofii i Witolda Paryskich.”
– prof. Zbigniew Mirek, informacja od Basi Morawskiej-Nowak
Zaproszenie 17.01.2017 – spotkanie klubowe i wykład dra Dariusza Dyląga o tym, „jak przed dekadą po Alpach chadzano”
We wtorek, 17 stycznia 2017 o godzinie 18:00 zapraszamy na pierwsze w roku 2017 spotkanie klubowe oraz wykład o tym, jak „przed dekadą po Alpach chadzano”
Wykład wygłosi dr Dariusz Dyląg – przewodnik karpacki, instruktor przewodnictwa, taternik, informatyk, geograf, publicysta, autor przewodników po Tatrach Beskidach i Karpatach Wschodnich, nauczyciel, wykładowca, naukowiec zajmujący się historią turystyki w Karpatach, dla wielu osób bez wątpienia górski autorytet.
Spotkanie odbędzie się w naszym (odremontowanym) lokalu przy ul. Traugutta 4 (V piętro). Wejście przez klatkę schodową od strony ogrodzonego parkingu.
Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!
Zaproszenie: 14.01.2017 – tradycyjny opłatek krakowskiego Oddziału PTT u Basi
Serdecznie zapraszamy na tradycyjny opłatek krakowskiego Oddziału PTT, który odbędzie się w sobotę, 14 stycznia 2017 o godzinie 18:00 w mieszkaniu kol. Basi Morawskiej-Nowak w Krakowie przy ul. Konarskiego 21/5.
Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorki – wstęp jest wolny, jednakże opłatek tradycyjnie jest imprezą składkową, zatem prosimy każdego uczestnika/uczestniczkę o przyniesienie „czegoś” na wspólny stół.
Święto Trzech Króli na Trójstyku Jaworzyńskim – 6.01.2017 – relacja z wycieczki Koła PTT w Oświęcimiu
Punkt, w którym stykają się granice Polski, Słowacji i Czech, zwany Trójstykiem Jaworzyńskim, leży na wysokości ~550 m n.p.m. w odległości kilkuset metrów od przysiółka wsi Jaworzynka o nawie Trzycatek. Dokładnie leży on w korycie potoku płynącego przez terytorium trzech państw, mającego w każdym z nich inną nazwę (po polsku to Wawrzaczowy Potok). Z tego też względu w miejscu tym istnieją, nie jak zazwyczaj jeden, ale trzy trójgraniaste obeliski oznaczające trójstyk granic. Miejsce to zostało wybrane jako jedna z atrakcji naszej górskiej wycieczki w Święto Trzech Króli.
Ks. Szczepan Gacek – wspomnienie oświęcimian
„Wieczny dyżur ks. Gacka”
Jan Głąbiński
krakow.gosc.pl
Po długiej chorobie odszedł ks. Szczepan Gacek, ratownik GOPR.
Ksiądz Gacek był wieloletnim proboszczem parafii w Gliczarowie koło
Bukowiny Tatrzańskiej. Swoje obowiązki duszpasterskie łączył z pasją,
którą były góry. Przez wiele lat był ratownikiem Grupy Beskidzkiej GOPR,
instruktorem ratownictwa górskiego, przewodnikiem górskim. Napisał wiele
książek i publikacji. Był też kapelanem OSP Biały Dunajec, krótkofalowcem.
Jako wikary parafii pw. św. Marii Magdaleny w Poroninie został skierowany
w lutym 1989 r. do ośrodka duszpasterskiego w Gliczarowie Górnym. Po
erygowaniu parafii w 1999 roku został jej pierwszym proboszczem.
W 2007 r. w rozmowie z GN mówił o pracy w góralskiej parafii: „Cieszy
również, że 99 proc. mieszkańców parafii uczestniczy w niedzielnej Mszy
św. Odwiedzam też chorych, co z początku było trudne, bo uważano, że
ksiądz idący z Panem Jezusem do chorego oznacza bliską śmierć” – mówił.
„Wspólnie z wiernymi dbamy o kościół. Żyjemy oszczędnie, dbamy bardziej o
chwałę Bożą, a o materialną stronę parafii – w miarę możliwości” –
podkreślał przed laty zmarły kapłan.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się jutro, tj. w czwartek o godz. 11 w
Gliczarowie Górnym.
Dzięki gościnności śp. księdza Gacka mogliśmy spędzić miłe i wzruszające chwile na plebanii w Gliczarowie podczas spotkania opłatkowego 1-2.02.2014 r. (jeszcze w towarzystwie śp. Czesława Klimczyka), później niezapomniany Sylwester i Nowy Rok 2015.
Niech spoczywa w pokoju wiecznym.
Anna Strama
Sekretarz Koła PTT w Oświęcimiu
PS. Link do stron na temat posługi śp. Księdza na portalu Ratownictwo Górskie. I informacja na stronie „Tygodnika Podhalańskiego” z nekrologiem Księdza Szczepana.