Archiwum miesiąca: kwiecień 2017
Mały Szlak Beskidzki w 3 dni – relacja z wycieczki Koła PTT w Oświęcimiu – 21-23.04.2017
Mały Szlak Beskidzki (MSB) wiedzie ścieżkami i drogami Beskidu Małego, Makowskiego i Wyspowego, położonymi w całości (za wyjątkiem szczytu Lubonia Wielkiego) poniżej 1000 m n.p.m. Nie przysparza on trudności przeciętnemu turyście, jest łatwo dostępny, a pomimo to niezatłoczony. Według różnych źródeł ma 134 – 137 km długości. Podobnie jak Główny Szlak Beskidzki i Główny Szlak Sudecki jest on oznakowany kolorem czerwonym. Pod jednym względem jest jednak nietypowy: jeden z jego punktów końcowych nie leży w dolinie, lecz na szczycie – na Luboniu Wielkim.
Czytaj dalej
Astro-notki dla ludzi gór – kwiecień 2017: o pewnej supernowej i pewnej stałej.
W ubiegłym tygodniu, konkretnie 21 kwietnia br., w piśmie Science ukazała się notatka dotycząca pewnego typu supernowych – konkretnie typu Ia. Eksplozji supernowych jest kilka rodzajów (odnoszących się do różnych astrofizycznych mechanizmów ich występowania), ale akurat ten jest bardzo dobrze opisany.
Spotkanie z Kubą Terakowskim pt. „7 kontynentów w 7 lat”, 18.04.2017
Ten wpis kojarzę z podtytułem epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” („ostatni zajazd na Litwie”) i jakże wymowną symboliką „ostatnich” czynności. Tym razem chciałbym opisać ostatnią prelekcję w tej kadencji – bo Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze już za miesiąc (wtorek, 16 maja 2017)!
Nie zawiódł, jak zwykle, Kuba Terakowski – była to Jego 3-cia prelekcja w PTT na przestrzeni 3 lat. Umawianie jej trochę trwało – Kuba jest zaangażowany w szereg projektów i dzieli swój czas pomiędzy Krakowem a Gdańskiem.
Sprawdź swoje możliwości w górach – Mały Szlak Beskidzki w 3 dni
„Co słychać?” nr 3 (315) / 2017
Marcowy numer „Co słychać?” o objętości 12 stron otwiera relacja ze spotkania delegacji zarządów głównych PTT i SVTS w Żylinie.
Wśród wieści z życia ZG PTT znajdziemy zachętę do dokonywania przedpłat na 25. tom „Pamiętnika PTT” wraz ze szczegółowymi opisem zawartości tomu, a także wzmiankę o testach pociągu Pendolino w Zakopanem.
Czesi lubią Łysą Górę – relacja z wycieczki Koła Oświęcim – 01.04.2017
Lysa Horá od bardzo dawna kusi wielu turystów, ponieważ jest najwyższym szczytem całego dawnego Beskidu Śląskiego, z którego w 1968 roku został wyodrębniony jako samodzielny Beskid Śląsko – Morawski. Łysa Góra przyciągnęła i nas, bo przecież leży w niezbyt odległej krainie, należącej do naszych południowych sąsiadów.
W słoneczny, primaaprilisowy dzień dojeżdżamy do miejscowości Krásná. Stamtąd podążamy drogą nieco powyżej potoku Mohelnice, docierając do zielonego szlaku. Czytaj dalej
Zaproszenie: 18.04.2017 – spotkanie z Kubą Terakowskim pt. 7 kontynentów w 7 lat
We wtorek, 18.04.2017 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Kubą Terakowskim – znanym podróżnikiem, dziennikarzem i animatorem górskiego życia.
Podczas spotkania przedstawione zostaną zdjęcia dokumentujące realizację projektu „Siedem Kontynentów w Siedem Lat”, którego autor – Kuba Terakowski – postanowił w ciągu siedmiu lat skompletować „kolekcję” wszystkich siedmiu kontynentów, poprzez turystyczne odwiedzenie każdego. I tak: w roku 1995 „zaliczył” Azję (trekking do bazy pod Everestem i rafting po rzece Trisuli), w roku 1996 – Afrykę (Kilimandżaro i rezerwat Masai Mara), w roku 1997 – Australię (Góra Kościuszki, Ayers Rock, Wielka Rafa Koralowa), w roku 1998 – Stany Zjednoczone (19 Parków Narodowych), w roku 1999 – Europę (Spitsbergen,
jako jej najdalej na północ wysunięta część), a w roku 2000 Antarktydę (rejs turystyczny) i Amerykę Południową (Ushuaia, w drodze na Antarktydę). Projekt zatem udało się zakończyć przed czasem, bo w sześć lat.
Spotkanie odbędzie się w naszym lokalu przy ul. Traugutta 4 w Krakowie o godzinie 18:00. (wejście od strony ogrodzonego parkingu, wybrać nr. 15 na domofonie, V piętro).