Pasmo Łososińskie – relacja z wycieczki Koła Oświęcim – 27.05.2017

Grupa na tle Jaworza

Jak w ciągu jednego dnia przejść z Babiej Góry na Łysą Górę? To proste. Wystarczy pojechać w Beskid Wyspowy.
27 maja 2017r. zawitaliśmy w okolice Limanowej, aby w dobrym towarzystwie posmakować wędrówki Pasmem Łososińskim – wałem rozciągniętym między dolinami rzeki Łososiny i Smolnika. Beskid Wyspowy powitał nas rozkwieconymi łąkami. Wśród nich sporo zabudowań mieszkalnych, wyrastających, podobnie jak w Beskidzie Makowskim dość wysoko na wzniesieniach. Zagłębiliśmy się w wiosenny las, czasami mocno odczuwając nachylenie terenu. Czytaj dalej

Zmiana siedziby Koła PTT w Oświęcimiu.

Informujemy, że z inicjatywy Urzędu Miasta Oświęcim w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie miasta, Koło Polskiego Towarzystwa w Oświęcimiu zmieniło swoją siedzibę. Udostępniono nam nieodpłatnie pomieszczenia oraz sprzęt w Centrum Aktywności Społecznej, mieszczącym się w budynku przy ul. Dąbrowskiego 15 w Oświęcimiu. Nowy lokal jest wyremontowany i dobrze wyposażony. Nasze spotkania będą odbywać się w trzecią środę każdego miesiąca w godz. 17:30 – 19:30. Jesteśmy przekonani, że dzięki nowej siedzibie zyskają one na jakości.

Zarząd Koła PTT w Oświęcimiu

Rehabilitacja Łukasza Szychowskiego – stan na maj 2017.

Pamiętacie odnośnik z 2 lutego na temat wsparcia dla Łukasza Szychowskiego? Podaje poniżej link do strony na facebooku przy pomocy którego można śledzić postępy w Jego rehabilitacji rejestrowane przez jego Żonę Asię i przyjaciół. Gdybyście mieli jakieś wolne środki – proszę i dziękuję w imieniu Asi, Łukasza i ich dzieci za wpłatę. Oto rzeczony adres i z góry wielkie „Bóg zapłać” od Aśki Gołębiowskiej-Szychowskiej.

https://www.facebook.com/lukaszszychowski/

W szczególności, wart polecenia jest nakręcony i zmontowany ostatnio przez Andrzeja Dziedzica 9-minutowy filmik przedstawiający historię oraz postępy Łukasza do melodii „Niebieskiej Piosenki” w wykonaniu Zuzanny Makowskiej i Grzegorza Tomczaka.

Darowizny nie związane z 1%, koniecznie z dopiskiem „Łukasz Szychowski” można także wpłacać na konto stowarzyszenia Fiore Nr konta: BNP Paribas 08 1600 1101 0003 0502 1306 8001.

Doktorek

Góry w miniaturze – wspinaczka skałkowa Koła Oświęcim –14.05.2017

Grupa przy skałach Góry Kołoczek

-Lewa noga na tylną ściankę! – słychać podpowiedź z dołu.
Radek wyciska siódme poty na ograniczonej dwiema głębokimi, pionowymi rysami Podwójnej aspirynce.
-Ręce mam do wymiany. Jeszcze mnie but gniecie – mówi z niechęcią w głosie.
Chwilę odpoczywa w niewygodnej pozycji.
-Idziesz?
-No idę.
Potężna ściana Głowy Cukru, obok Mama, Tata i Trzy Córki – skalna rodzina wapiennych ostańców, trudnodostępna baszta Dziewicy, a z tyłu w zaroślach Kajak i Okręt o mocno przewieszonych ścianach. Czytaj dalej

Wykład Janusza Machulika o Marianie Smoluchowskim – Kraków, Kanonicza 11, 17.05.2017, 17:30.

Drodzy Państwo,

Co prawda termin nie jest odległy (najbliższa środa) ale miejsce w centrum, umożliwiające spacer po jednej z najstarszych ulic miasta z kawiarni „Bona” w stronę Rynku lub Wawelu, może przyciągnie?

Nasz kolega z PTT, Janusz Machulik, zgodził się opowiedzieć nam parę słów na temat sylwetki Mariana Smoluchowskiego jako alpinisty. Przypomnijmy, że Marian Smoluchowski był Patronem Instytutu Fizyki UJ przy ul. Reymonta 4 do którego wielu z nas w ubiegłym wieku uczęszczało na wykłady. Wikipedia pod hasłem „Marian Smoluchowski” daje to.

20170517_NKF_PTT_zaproszenie

Miejsce – kawiarnia „Bona”, ul. Kanonicza 11 w Krakowie, czas – najbliższa środa, 17 maja, godzina 17:30. Zapraszamy w imieniu Naukowego Koła Fizyków Studentów UJ oraz naszym – Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Szczegóły na plakacie – zaproszeniu (wystarczy kliknąć w sznurek powyżej).

Zarząd Oddziału Kraków

„Co słychać?” nr 4 (316) / 2017

Kwietniowy numer „Co słychać?” o objętości 8 stron otwiera obszerny materiał na temat I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Górach Polski. Na pierwszej stronie znajdziemy sprawozdawcze opracowanie Ewy i Tomasza Gawlików, a na kolejnych stronach refleksyjne spojrzenie Renaty Kowalskiej oraz listę uczestników finału konkursu.

Czytaj dalej

O zimnych ogrodnikach, czyli namiastka zimy w maju.

Św. Serwacy na witrażu kościoła w parafii Bolechowo w Wielkopolsce.

Św. Serwacy na witrażu kościoła w parafii Bolechowo w Wielkopolsce.

12 V – Pankracy, 13 V – Serwacy, 14 V – Bonifacy i wreszcie 15 V – zimna Zośka. Dlaczego występują?

Każdy region świata ma swoje charakterystyczne schematy cyrkulacji, do których dąży układ niżów i wyżów. Przykładowo, dla Polski wyróżnia się kilkanaście takich schematów w różnych porach roku, z czego 2-3 (wyż nad Rosją lub niż nad Atlantykiem) są dominujące a pozostałe – uzupełniające bądź przejściowe.

Czytaj dalej

Skrzyczne i Beskid Węgierski – wycieczka Koła Oświęcim – 01.05.2017

Grupa na tle Skrzycznego

Z górą o charakterystycznym wierzchołku, zwieńczonym masztem nadajnika radiowo – telewizyjnego jestem oswojona od dawna. Dominuje nad Szczyrkiem, jest rozpoznawalna ze wzniesień Beskidu Małego i Żywieckiego, stanowi mekkę narciarzy. Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, stało się głównym celem naszej majówki w górach.
W 1-majowy poniedziałek Szczyrk dopiero leniwie przeciąga się po porannej kawie, gdy my ruszamy niebieskim szlakiem. Droga nieustannie pnie się w górę, raz stromiej, raz łagodniej. Szybko nabieramy wysokości, spoglądając wstecz na masyw Klimczoka. Czytaj dalej