Archiwum miesiąca: czerwiec 2017
Mirów i Bobolice – wspinaczka skałkowa Koła Oświęcim – 25.06.2017
W czerwcową, słoneczną niedzielę udajemy się do jednego z najbardziej znanych, lecz mniej uczęszczanych terenów skałkowych, rozciągającego się pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach. Ruiny zamku w Mirowie, który został wzniesiony w XIV wieku, górują nad okolicą. Minęliśmy je, aby dotrzeć do naszego pierwszego celu czyli dość dużej grupy skał, zwanej Trzema Siostrami, znajdującymi się w zachodniej części grzbietu. Czytaj dalej
Zaproszenie Koła PTT w Oświęcimiu – skałki w Mirowie
„Góry – moje miejsce na ziemi…” – V edycja konkursu fotograficznego
Wielu z Was, miłośników gór z pewnością choć raz zetknęło się w internecie z Sebastianem Niklem, członkiem Oddziału w Bielsku-Białej, który pomimo walki z różnymi chorobami promuje turystykę górską na swojej stronie internetowej, od niedawna dostępnej pod nowym adresem: http://zyciepisanegorami.pl/.
Za kilka dni rozpocznie się kolejna, już piąta edycja organizowanego przez Sebastiana konkursu fotograficznego pt. „Góry – moje miejsce na ziemi…”, do udziału w którym serdecznie zapraszamy wszystkich członków i sympatyków PTT – tym bardziej, że zaprzyjaźniony z krakowskim Oddział PTT w Bielsku-Białej jest patronem medialnym konkursu.
Więcej informacji o konkursie i jego regulamin można znaleźć tutaj.
„Co słychać?” nr 5 (317) / 2017
Majowy numer „Co słychać?” o objętości 12 stron otwiera przygotowana przez Ludwika Szymańskiego krótka historia działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Tarnobrzegu, w którym podczas majowego posiedzenia Zarządu Głównego PTT powołano nowy Oddział PTT im. Mieczysława Winiarskiego na bazie istniejącego od 18 lat Koła PTT.
Stare Wiślisko – relacja z wycieczki rowerowej Koła Oświęcim – 11.06.2017 r.
Rok Rzeki Wisły to znakomita okazja, aby nacieszyć się urokiem, położonego niedaleko Oświęcimia, Starego Wiśliska w Brzezince. Wiślisko czyli starorzecze Wisły to miejsce, które dawniej było głównym korytem rzeki. Starorzecze powstaje wówczas, gdy rzeka wytycza sobie nowe koryto lub w wyniku interwencji człowieka, który usypując specjalne wały, najczęściej przeciwpowodziowe, wyprostował bieg rzeki, odcinając naturalne zakola rzeczne. Czytaj dalej
Przedwakacyjne astro-notki dla ludzi gór – czerwiec 2017.
Ostatni okres nie poraził nas jakimś nowymi, fundamentalnymi odkryciami ale szereg zespołów naukowych pracuje nad swoimi projektami, analizują dane i dostarczają nam nowości katogorii II. Zważywszy, że kiedyś bufety schroniskowe oznaczone były na ogół kategorią III, to i tak nieźle. A może astronomowie też mają swój sezon ogórkowy?