Czcigodny Czytelnik, śledząc zapierające dech w piersiach odkrycia naukowców w dziedzinie astronomii i astrofizyki zadał sobie – lub prędzej czy później zada – pytanie „A właściwie dlaczego potrzebujemy teleskopów do obserwacji?“. Nie wnikam nawet, czy kosmicznych czy naziemnych. Po prostu „jaką przewagę daje nam teleskop?“. Nad czym? Oczywiście, nad tym co mamy od Stwórcy – ludzkim okiem.
Archiwum miesiąca: sierpień 2017
„Góry – moje miejsce na ziemi…” – konkurs fotograficzny
Wielu z Was, miłośników gór z pewnością choć raz zetknęło się w internecie z Sebastianem Niklem, członkiem Oddziału bielskiego PTT, który pomimo walki z różnymi chorobami promuje turystykę górską na swojej stronie internetowej: zyciepisanegorami.pl.
Czekając na burzę czyli dlaczego „pewny koń“ czasem nie startuje?
Inspiracją do napisania tego eseju było pewne upalne popołudnie, w którym jeden z naszych modeli – AROME (wysokiej rozdzielczości, o siatce 2 km) zaprognozował silną burzę w okolicy Krakowa która pomimo wypatrywania jej przez sieć obserwatorów nie wystąpiła.
Czyli zagadnienie redukuję do problemu „dlaczego nie zaszło, choć mogło?“. Co powoduje, że prognoza pogody jest w najlepszym razie życzeniem meteorologów a nie systemem miar i wag dzięki któremu możemy wszystko przewidzieć i odmierzyć przyszłość?
Sprawa zawadza o błędy prognoz. Żeby umiejscowić deszcz czy burzę potrzebujemy znać równania które tym zjawiskom sprzyjają lub – szerzej – nimi rządzą. To są zjawiska które nazywam chaotycznymi – mogą wystąpić ale nie muszą.
Deresze i Chopok – wędrówka Koła Oświęcim po Niżnych Tatrach – 05.08.2017
Niżnotatrzańskie dwutysięczniki gwarantują wspaniałe doznania, dlatego warto tu być przy dobrej pogodzie. A taka zapowiadała się na sobotę 5 sierpnia 2017r.
Dwa zgrane zespoły wyruszają razem na szlak z okolic Demianowskiej Jaskini Wolności. Ścieżka przez las górnoreglowy pnie się stromo w górę. Jest bardzo ciepło i bezwietrznie. Ktoś, kto nie lubi męczyć się i pocić, mógłby się zniechęcić. Strużki potu płyną skąd tylko mogą, a pojedyncze kropelki wody, spadające z nieba są przyjemne i uświęcają tylko nasz wysiłek. Czytaj dalej
Astro-notki dla ludzi gór – sierpień 2017 czyli o sejsmologii Słońca.
W ostatnich dniach świat naukowy obiegła wieść, której autorami są astrofizycy. Po ponad 20 latach obserwacji wystrzelonym w 1995 roku satelitą SOHO ustalono, że jądro Słońca wiruje około 4 razy szybciej niż jego powierzchnia (fotosfera) w pobliżu równika zaś jego okres obrotu wynosi około tygodnia.