Niektórzy mówią, że to czwarta rano, inni (w tym i ja), że to czwarta w nocy. Niezależnie od sformułowań, o tej właśnie godzinie, w trzyosobowym składzie: Witek, Radek i Jacek, wyjechaliśmy z Oświęcimia, aby kontynuować pomysł przejścia zimą całej Orlej Perci. Po pokonaniu w ubiegłych latach odcinków od Koziej Przełęczy do Koziego Wierchu i od Zawratu do Koziej Przełęczy, w tym roku wybraliśmy stosunkowo krótki i chyba najłatwiejszy (co nie znaczy łatwy) fragment – od Koziego Wierchu do Przełączki nad Dolinką Buczynową. W odróżnieniu od już przebytych jak i kolejnych, planowanych odcinków, ten wymaga zejścia na przeciwną stronę grani, czyli w konsekwencji przejścia z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Doliny Gąsienicowej. Ale po kolei. Czytaj dalej
Archiwum miesiąca: luty 2019
Zaproszenie Koła PTT przy RCI: Wycieczka w Pogórze Ciężkowickie – Ptasia Góra
Koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego przy Regionalnym Centrum Informatyki w Krakowie zaprasza 9 marca 2019 r. na wycieczkę: Pogórze Ciężkowickie – Ptasia Góra.
Szczegółowe informacje: RCI_Krakow_20190309_PtasiaGora
Gancarz – relacja z wycieczki Koła Oświęcim – 16.02.2019
Błoto i śnieg. Górskie stacje Drogi Krzyżowej i mnóstwo kapliczek zawieszonych na drzewach albo przycupniętych przy górskiej ścieżce, świadczące o tym, jak bardzo życie religijne okolicznych mieszkańców zrosło się z górami. Bardzo strome i śliskie podejścia i zjazdy na butach po rozmiękłym śniegu. Rozległy tor przeszkód utworzony przez wiatrołomy i wędrówka wśród sękatych, koślawych buków. Spojrzenia z góry na podbeskidzkie wioski i miasteczka w dolinach oraz na najbliższe otoczenie w kierunku Leskowca i Łamanej Skały. Obrazy jakby malowane pędzlem, przedstawiające bardziej odległe wzniesienia Beskidu Makowskiego. Nie zabrakło także wspomnień o Emilu Zegadłowiczu, którego literacką twórczość ukształtowali między innymi ludzie i przyroda Beskidu Małego. Czytaj dalej
Chodź z nami w góry – szlak od Grybowa do Rzeszowa
Zaproszenie: 20.02.2019 – prelekcja – Józef Haduch – „Od La Salette, Lourdes, Santiago de Compostella do Porto”
Chodź z nami w góry – Gancarz
Narty na Rachowcu – 2.02.2019
W sobotni poranek w pięcioosobowym składzie pojechaliśmy do Zwardonia, aby pomimo odwilży pojeździć na nartach. Pogoda okazała się zgodna z prognozami, a czasami wręcz nieco lepsza niż zapowiadano. Kilkukrotnie spomiędzy chmur wyłoniło się słońce, a naprawdę mocny wiatr był odczuwalny jedynie wysoko na grzbietach górskich (o ile dla niespełna 1000 m n.p.m. można mówić wysoko), a dzięki dobrej widoczności mogliśmy sycić oczy widokami bliższych i dalszych beskidzkich szczytów. Czytaj dalej
Zaproszenie: Wystawa „Kazimierz Przerwa-Tetmajer – 150. rocznica urodzin” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim zapraszają na wystawę pn. „Kazimierz Przerwa-Tetmajer – 150. rocznica urodzin”.
Kazimierz Przerwa-Tetmajer, poeta, powieściopisarz, nowelista i dramaturg – jeden z czołowych twórców Młodej Polski, urodził się 12 lutego 1865 roku w Ludźmierzu na Podhalu. Swoją popularność zbudował dzięki nowatorskiej poezji oraz prozie trafiającej do szerokiego grona odbiorców. Zdaniem wielu Przerwa-Tetmajer był ucieleśnieniem poety modernistycznego; w jego twórczości znajdziemy wszystkie najważniejsze młodopolskie tematy: filozofię, niszcząca miłość, kobietę, Tatry, dolę twórcy i sztukę zagrożoną przez cywilizację.
Tetmajer zafascynowany góralskim folklorem napisał cykl opowieści „Na skalnym Podhalu” i epopeję tatrzańską „Legenda Tatr”. Do dziś uważany jest za jednego z największych piewców piękna Tatr, był również honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Górska przyroda często stawała się dla niego ukojeniem i ucieczką od melancholii, podobnie jak uroda gwary góralskiej, tężyzna ludu i jego zbójnickich bohaterów były inspiracjami wielu utworów.
Wystawa opracowana przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie upamiętnia i przypomina życie, twórczość i działalność Kazimierza Przerwy Tetmajera.
Wystawę można oglądać w lewym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 9.02.2019 – 15.04.2019.