Archiwum miesiąca: grudzień 2023
„Co słychać?” nr 12 (396) / 2023
W grudniowym numerze „Co słychać” możecie się zapoznać z relacjami z uroczystości rocznicowych w Sosnowcu, Poznaniu i Radomiu. Janusz Foszcz przybliża postać księdza Roberta Piechnika, który został właśnie drugim kapelanem PTT. Paweł Myślik relacjonuje V posiedzenie Zarządu Głównego PTT. Robert Słonka pisze o 2 Dniu Górskim zorganizowanym przez Klub Górski PTT „Razem przez świat”. Dalej przeczytamy o tym, jak Oddział w Nowym Sączu symbolicznie zakończył sezon 2023, a oddział radomski świętował Dzień Niepodległości na Opołonku w Bieszczadach. Biało-czerwone wędrowanie w Tatrach Zachodnich było sposobem na uczczenie Święta Niepodległości przez trzy szkolne koła PTT przy Oddziale PTT w Bielsku-Białej. Na Malcie 11 listopada świętowali członkowie Opolskiego Koła PTT „Sabałki”. Listopadowe relacje zamyka wspomnienie o zmarłej nagle Bogusławie Sadlik, przewodniczce, turystce, opiekunce Szkolnego Koła PTT „Krokus” przy Oddziale w Bielsku-Białej.
Czytaj dalejGrzegorz Pisarczyk: „Elbsandsteingebirge, czyli góry które nie są górami” – prelekcja 10 stycznia 2024
To skaliste wzniesienia w Masywie Czeskim,o powierzchni około 700 km2, zwane Czeską i Saksońską Szwajcarią zbudowane głównie z piaskowca w górnym biegu Łaby między miastem Decin w północnych Czechach oraz Pirna w Saksonii. Całość stanowi strefę chronionąz dwoma parkami narodowymi: Park Narodowy Szwajcaria Saksońska o powierzchni 93 km2 i Park Narodowy Czeska Szwajcaria o powierzchni 79 km2.
Z geograficznego punktu widzenia nie stanowią pasma górskiego. Jest największym w Europie kompleksem erozji piaskowca okresu kredy. Na obszarze występują liczne skupiska form skalnych jak: pionowe ściany, baszty, iglice, wąwozy, szczeliny i wąskie tarasy skalne, położone na rozległej płycie o średniej wysokości 400 m n.p.m., zbudowanej ze skał osadowych, piaskowców i margli, w której sieć dolin rzecznych tworzy system odrębnych masywów o charakterystycznym krajobrazie dla gór płytowych. Mimo tak niewielkiej wysokości szlaki tam poprowadzone stanowią duże wyzwanie dla wędrujących, prowadzone często skalnymi ścieżkami z dużymi ekspozycjami, a czasami wymagające umiejętności wspinaczkowych.
10 stycznia 2024 (środa), godz. 18.00
Lokal PTT w Krakowie, ul. Traugutta 4
Astro-meteo-notek ciąg dalszy – Akademia CMM
Szanowni,
Umieszczam na stronie PTT odnośnik do stron Akademii CMM – czyli takiego wewnętrznego portalu Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, w skład którego wchodzi i mój zakład.
Czytaj dalej„Co słychać?” nr 11 (395) / 2023
Listopadowy numer „Co Słychać” otwiera relacja prezes PTT Jolanty Augustyńskiej z obchodów jubileuszu 150-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Do bogato ilustrowanej relacji dołączone zostały skany listów gratulacyjnych Prezydenta RP oraz Wojewody Małopolskiego, a także zdjęcie Złotego Medalu Polonia Minor, przyznanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego.
Czytaj dalejBabica – Koło Oświęcim w Beskidzie Makowskim – 2 grudnia 2023
Alerty pogodowe przestrzegały przed dużymi opadami śniegu. Tym razem ostrzeżenia okazały się realne i rzeczywiście wszystkie drogi między Oświęcimiem a Harbutowicami w powiecie myślenickim były utrzymane na biało. Na ścieżki i bezdroża Beskidu Makowskiego wystartowaliśmy spod szkoły w Harbutowicach. Jest już naszą tradycją, że często chodzimy ścieżką poza szlakiem i lasem poza ścieżką. Nie inaczej było w czasie tej grudniowej wycieczki. Zimą jest o tyle trudniej, że wiąże się to z ciągłym grzęźnięciem w śniegu. Tym razem brnęliśmy w białym puchu, czasem po kostki, czasem do pół łydki przez zdecydowaną większość naszej trasy. Czytaj dalej
Cuda jesiennego nieba
Każdy (lub prawie każdy) lubi oglądać zdjęcia galaktyk, mgławic czy gromad gwiazd (otwartych – jak Plejady – lub kulistych – jak M13 w Herkulesie). Galaktyka Andromedy – M31 – jest najdalszym obiektem widocznym gołym okiem jaki znamy (ponad 2 miliony lat świetlnych – a 1 rok świetlny to ponad 9 bilionów kilometrów). Przykładem mgławicy jest choćby M42 w mieczu Oriona czy M57 w Lutni.
Czytaj dalej