Czyste Tatry 2016

Jak co roku w akcję „Czyste Tatry” angażują się mniejsze lub większe grupy z Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W tegorocznym sprzątaniu tatrzańskich szlaków wzięli udział przedstawiciele oddziałów PTT z Bielska-Białej i Łodzi oraz Szkolnego Koła PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej.
Pracownicy i wolontariusze TPN przez cały rok dbają o czystość najwyższych gór Polski. Akcja ma więc znaczenie przede wszystkim edukacyjne. Wszyscy sprzątający przed wyruszeniem na szlaki wyposażeni zostali w "zestawy startowe" z koszulkami, identyfikatorami i - oczywiście - workami na śmieci. Oddział PTT w Bielsku-Białej poszukiwał śmieci na szlaku do Polany Strążyskiej i dalej Ścieżką nad Reglami w kierunku Sarniej Skały a z niej do Doliny Białego. Oddział PTT w Łodzi ruszył przez Dolinę Jaworzynki na Halę Gąsienicową a dalej na Kasprowy Wierch z zejściem do Kuźnic.
Szczególnie interesującą wycieczkę mieli członkowie Koła PTT "Diablaki" w Dąbrowie Górniczej. Diablaki zbierały śmieci na trasie: Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Dolina Małej Łąki – Dolina Ku Dziurze. Podczas wędrówki przewodnik przy każdej okazji opowiadał o otaczającej przyrodzie zarówno tej ożywionej, jak i nieożywionej; o ludziach związanych z Tatrami, o kulturze i historii ludzi mieszkających u podnóża Tatr. W Bacówce u Jaśka pod Reglami mieli okazję zobaczyć pracę bacy wyrabiającego oscypki, a także kupić i skosztować przepysznych wyrobów.
Na zakończenie akcji, wieczorem na Równi Krupowej wystąpił zespół Piersi.

Tomasz Kwiatkowski