Strona Główna PTT

Zjazd Delegatów PTT za nami

W sobotę, 10 czerwca, w siedzibie Związku Euroregion Tatry w Nowym Targu odbył się Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwo Tatrzańskiego. Spośród 121 delegatów wybranych w ubiegłym roku na miejscu stawiło się pięćdziesięciu siedmiu.
Podczas Zjazdu oprócz głównych punktów, jakimi było zatwierdzenie sprawozdań merytorycznego i finansowego za rok 2016, był czas na wręczenie wyróżnień. Honorowe złote odznaki PTT z kosówką otrzymali przedstawiciele oddziałów z Nowego Sącza, Radomia i Warszawy, a najwyższe wyróżnienie naszego Towarzystwa, jakim jest godność członka honorowego PTT otrzymali Antoni Leon Dawidowicz z Krakowa, były prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Romuald Zaręba z Kalisza, jeden z inicjatorów reaktywacji PTT, wieloletni prezes nieistniejącego już Oddziału PTT w Kaliszu. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym!

Szymon Baron


w trakcie obrad (fot. Szymon Baron)

Przekaż 1% podatku dla PTT

Zachęcamy wszystkich członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego do przekazania 1% podatku na działalność statutową naszego Towarzystwa. Wystarczy wpisać nasz numer KRS: 0000115547 w odpowiednie polu właściwego formularza PIT. Osoby chcące wesprzeć konkretny Oddział PTT powinny wyszczególnić to w polu "Cel szczegółowy 1%".
Wszystkim darczyńcom z góry serdecznie dziękujemy!

Zarząd Główny PTT

Zakos Nr 6/239 Czerwiec 2016

20160601 zakosNajnowszy, czerwcowy numer Zakosu rozpoczynamy od fotorelacji z wyjazdu skałkowego do Podlesic. Wojtek Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego kolejny raz zabierze nas na skitury, tym razem zakończymy sezon narciarski, a Włodek Janusik opisze majówkę z Chopinem w Szafarni i Sannikach. Malina i Andrzej Owczarkowie przedstawią relację z wyjazdu do Dwóch Szwajcarii, a Bogusia Zagrodnik opisze akcje ratunkową na tym samych wyjeździe. Nina Mikołajczyk podzieli się wrażeniami z wyjazdu w Beskid Żywiecki,
zaś Piotr Kaźmierczak podpowie jak pobrać wirtualną książkę oraz tapetę z górami na swój komputer. Ewa Białas zrelacjonuje spotkanie z oddziałem warszawskim PTT w Powsinie. W odpowiedzi na artykuł Marcina Kusia, Jacek Karczewski wspomni swoje narciarskie początki na Starorobociańskim Wierchu. W numerze nie zabraknie także informacji o planach spotkań i wyjazdów organizowanych przez koleżanki i kolegów z łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

DO POBRANIA


Natalia Golimowska

Natura 2000 - Konferencja w Karniowicach

Jako organizacja pozarządowa, biorąca udział w Forum Natura 2000 przy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zostaliśmy zaproszeni na konferencję podsumowującą działania w ramach projektu „Wspólne zarządzanie przyrodą - partycypacyjne mapowanie terenów chronionych na obszarze Natura 2000 Dolinki Jurajskie", finansowanego przez Fundację Batorego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji z Funduszy EOG. Głównym celem projektu było usprawnienie uczestnictwa lokalnych społeczności w zarządzaniu obszarem Natura 2000 Dolinki Jurajskie. Cel ten przez ostatni rok był realizowany na obszarze czterech gmin: Krzeszowice, Jerzmanowice - Przeginia, Wielka Wieś i Zabierzów, poprzez prowadzenie dialogu z wykorzystaniem techniki mapowania partycypacyjnego. Na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych z Wrocławia z udziałem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, która odbyła się 22 kwietnia 2016 r. w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach zaprezentowano wyniki projektu oraz zebrano wnioski z dyskusji na temat możliwości użycia wiedzy pozyskanej w projekcie oraz wykorzystania techniki mapowania partycypacyjnego do lepszego opracowania planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 z tego terenu i przyczynienia się do efektywniejszego wykorzystywania ich walorów przyrodniczych. Szerzej przedstawione to będzie w „Co słychać" W konferencji wziął udział prezes Józef Haduch, Barbara Morawska – Nowak i ja, Nina Mikołajczyk.

 

Wystawa, Władysław Skoczylas w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Od 13 kwietnia do 12 czerwca 2016 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce będzie można oglądać wystawę prac Władysława Skoczylasa, jednego z najwybitniejszych artystów II Rzeczypospolitej.

Ekspozycja prezentuje dorobek artysty we wszystkich dziedzinach jego twórczości - obok drzeworytu obejmuje również malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę - także użytkową, tkaniny, rysunki, projekty polichromii, dokumenty i elementy warsztatu graficznego takie jak klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, szkicowniki. W sumie około 200 prac.

Przypomnienie wybranych dzieł Władysława Skoczylasa ma za zadanie zwrócić uwagę publiczności i specjalistów na tę niezwykłą osobowość świata sztuki okresu Dwudziestolecia. Władysław Skoczylas był jednym z najpopularniejszych artystów II RP, twórcą polskiej szkoły drzeworytu, ale był też pedagogiem, działaczem, organizatorem, publicystą, wysokim urzędnikiem państwowym, człowiekiem-instytucją. Owocem aktywności twórcy była pozycja, jaką zdobył polski drzeworyt w świecie, do czego przyczyniły się dwie edycje Międzynarodowej Wystawy Drzeworytów w Warszawie w 1933 i 1936 roku.

Skoczylas osiągnął już za życia wysoką pozycję w dziejach sztuki, życia artystycznego oraz w świadomości odbiorców. Wystawa przypomni współczesnym wizerunek artysty - prawdziwego patrioty, człowieka czynu i zasad, działającego mimo, a czasem wbrew wszelkim przeszkodom - „Dla Polski", w myśl hasła narodowej organizacji Związku Młodzieży Polskiej „Zet", z której się wywodził.

Artysta urodził się w Wieliczce w rodzinie od pokoleń związanej z kopalnią soli. W Muzeum Żup Krakowskich znajduje się największy zbiór prac Skoczylasa w Polsce - ponad 400 pozycji, w tym niezwykle cenny zespół ponad trzystu rysunków, obejmujących między innymi szkice i studia do popularnych później drzeworytów.

Postać wybitnego grafika przybliża katalog opracowany przez Marylę Sitkowską, zawierający reprodukcje wszystkich znanych i dostępnych dzieł artysty.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, gdzie miały miejsce jej poprzednie odsłony.


www.muzeum.wieliczka.pl

Wielkanoc 2016

Święto Zmartwychwstania Pańskiego to czas nadziei i czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa. Niech Święta Wielkanocne przyniosą radość, pokój i wzajemną życzliwość i tego życzę sympatykom i członkom Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Józef Haduch, Prezes PTT

Przedpłaty na 24. tom "Pamiętnika PTT"

Na przełomie maja i czerwca br. drukowany będzie kolejny, już 24. tom "Pamiętnika PTT", by jego uroczysta premiera przypadła na X Zjazd Delegatów PTT. W tej chwili kończą się prace redakcyjne nad naszym rocznikiem, którego tematem przewodnim będą w tym roku Bałkany.
Wprowadzenie w temat Bałkanów przygotował Stjepan Jurasović, a o geologii całego półwyspu pisze prof. Jerzy Lefeld. Nie zabraknie też informacji turystycznych, które w swoich artykułach uwzględnili Szymon Baron ("Korona Bałkanów"), Wojciech Szarota ("Mniej znane góry Bałkanów") oraz Kinga i Piotr Kucharscy ("Bułgarskie impresje").
W rozdziale „Człowiek i góry” będziemy mieli okazję przeczytać trzecią część wspomnień Jerzego Sawickiego, znane przedwojennego taternika i członka honorowego PTT oraz poświęcone Wołochom, ludowi pasterskiemu przybyłemu z Bałkanów opracowanie Barbary Rosiek pt. "Tradycje pasterskie w Beskidach".
Z „Dziedzictwa”, dzięki Wojciechowi Gąsienicy-Byrcynowi dowiemy się o śpiewkach podhalańskich, w których pojawia się polowactwo, natomiast Janusz M. Ślusarczyk przybliży źródła poznania Żywiecczyzny.
W „Ocalić od zapomnienia” Jan Skłodowski przybliża nam jedną z legend Huculszczyzny oraz opisuje schronisko WKN w Rafajłowej, natomiast Józef Durden przybliża sekcje fachowe Towarzystwa Tatrzańskiego. Ten rozdział uzupełnia opracowanie Roberta Słonki na temat podżywieckich wsi, które zostały przed pół wiekiem zalane przez wody Jeziora Żywieckiego.
Z "Varii" dowiemy się co nieco o Orient Expressie, przejeżdżającym przed laty przez Bałkany oraz Słowińskim Parku Narodowych (oba teksty J. Haducha), a także przeczytamy opowiadanie aktywnego literacko członka radomskiego oddziału PTT Janusza Eksnera pt. "Ostatni wyczyn słupa".
Tom uzupełniają tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których brał udział.

Już teraz zachęcamy, by dokonać przedpłaty na 24. tom „Pamiętnika PTT”. Dokonując wpłaty 20 zł na konto ZG PTT: 47 1130 1150 0700 0000 0005 4585, należy wpisać w tytule przelewu „Pamiętnik PTT, t. 24 – przedpłata”. Termin dokonywania przedpłat mija 30 kwietnia 2016 r.

Redakcja

40 lat Muzeum Karola Szymanowskiego - willa ,,Atma w Zakopanem”

   Willa ,,Atma" to jedyne w świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882 – 1937) – w 1974 roku przekazano ją Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku, udostępniono publiczności. W dniu 40. Urodzin ,,Atmy", w niedzielę 6 marca 2016 roku odbył się recital fortepianowy Szymona Nehringa, wyróżnionego finalisty i laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znajdowały się osoby związane z czterdziestoma latami działania Muzeum.

   Ukochana przez kompozytora - jak mawiał – góralska ,,chałupa" wciąż rozbrzmiewa muzyką. Motywem przewodnim comiesięcznych koncertów są utwory Karola Szymanowskiego, jego poprzedników oraz następców, z akcentem na muzykę polską - także tę najnowszą i komponowaną współcześnie. Najbliższy koncert organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w ,,Atmie" odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18:00, będzie to "Cracovia Trio". Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

   Od 7 marca można też oglądać w ,,Atmie" szkice Karola Szymanowskiego do baletu Harnasie oraz nowe tablice, autorstwa Teresy Chylińskiej (projekt merytoryczny) i Urszuli Kusek (projekt graficzny), dopełniające stała ekspozycję o informacje m.in. na temat życia i twórczości kompozytora.

    Willa ,,Atma" zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom. To właśnie ówczesnym letnikom zawdzięcza oryginalną nazwę, pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą ,,duszę". Karol Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w Atmie.

   W roku 1976 na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanego. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku ,,Atma" wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu ,,Muzyka pod Tatrami". Wyposażona została m. in. w multi media i nowy fortepian.

Relacja z XII Prezydium ZG PTT

 

W dniu 27. 02. 2016 roku w sobotę odbyło się XII Posiedzenie Prezydium ZG PTT, tym razem na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie. Na początku posiedzenia Skarbnik PTT przedstawiła aktualny stan finansów PTT oraz stan zaawansowania w zakresie opracowania sprawozdania finansowego ZG PTT, omówiono także konieczność opracowania jednolitego sprawozdania finansowego z IX kadencji dla całego PTT. Przedyskutowano sprawozdanie merytoryczne z działalności ZG i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w IX kadencji w 2013 – 2016 roku. Uzgodniono pisemne wystąpienia do Ministerstwa Ochrony Środowiska w sprawie Puszczy Białowieskiej i utworzenia Turnickiego Parku Narodowego oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie niebezpieczeństwa od quadów i motokrosów na pieszych szlakach turystycznych w górach. Poinformowano też o pozytywnych działaniach władz Zakopanego w celu poprawy stanu ekologii pod Tatrami, o które to pisemnie występowaliśmy. Omówiono aktualny stan zaawansowania w zakresie opracowania Pamiętnika PTT t.24, którego początek dystrybucji przewidziano na X Zjeździe PTT w czerwcu w Zakopanem. Ustalono wstępnie że tom 25 PPTT poświęcony będzie prof. Marianowi Smoluchowskiemu i innym wybitnym ludziom nauki związanymi jednocześnie z PTT. Omówiono kolejne działania organizacyjne w celu sprawnego przeprowadzenia X Zjazdu PTT w Zakopanem. Zapoznano wstępnie z przewidywanym programem obchodów 35-lecia reaktywowania PTT i uczestnictwie PTT w II Zjeździe Karpackim w Sanoku. Omówiono stan zaawansowania modernizacji lokalu PTT. To w skrócie najważniejsze tematy poruszone na kolejnym posiedzeniu prezydium ZG PTT.


Józef Haduch

Zakos Nr 3/236 Marzec 2016

Najnowszy, marcowy numer Zakosu rozpoczynamy od fotorelacji z balu przebierańców. Wojtek Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego kolejny raz zabierze nas na skitury w Bieszczady tym razem na Hyrlatą. Piotr Kaźmierczak w fotorelacji opisze targi turystyczne, które odbyły się pod koniec lutego w naszym mieście, zaś Włodek Janusik spotkanie kulinarne. Hania Zawadzka wspomni jak to z pisaniem do Zakosu było, a prezes Krzyś Pietruszewski przedstawi swoją górską drogę. Nina Mikołajczyk podzieli się wrażeniami z wyjazdu z oddziałem z Nowego Sącza do Hiszpanii i Portugalii. Nie zabraknie też informacji o zdobyciu Nanga Parbat zimą i otrzymaniu przez Wojtka Kurtykę Złotego Czekana. W Zakosie pojawił się również kącik wspinaczkowy. W numerze nie zabraknie także informacji o planach spotkań organizowanych przez koleżanki i kolegów z łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

POBIERZ

Natalia Golimowska

Podkategorie