Sprawozdanie z koncertu, pokazu i otwarcia wystawy w Dworze Zieleniewkich w Trzebini.

12 lutego 2016 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Chrzanowie wspólnie z Trzebińskim Centrum Kultury zorganizowało w Dworze Zieleniewskich imprezę okolicznościową z okazji 150. Rocznicy urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Pan Mirosław Witoń- kierownik Dworu Zieleniewskich przywitał przybyłych gości oraz przedstawił członków zespołu „Zielony Szlak", który to swoimi utworami wprowadził zebranych w klimat tatrzańskiej poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Kolejny gość, ksiądz Zbigniew Pytel- przedstawiony przez Pana Remigiusza Lichotę- Prezesa PTT Oddziału w Chrzanowie- utrzymał gości w atmosferze ulotności piękna Tatr i zaprezentował pokaz multimedialny pt. „Poezja Tatrzańska (Kazimierz Przerwa-Tetmajer)" w opracowaniu Pana Piotra Nawary.
Zaczarowani poezją i muzyką obecni, zaproszeni zostali na wystawę, której kuratorem i pomysłodawcą koncepcji wizualizacyjnej jest Pan Józef Haduch- Prezes Zarządu Głównego PTT. Autor przybliżył sylwetkę Kazimierza Przerwy-Tetmajera i opowiedział gościom o tym jak narodził się pomysł oraz jak powstała wystawa. Pan Józef Haduch wręczył też na ręce Pana Adama Potockiego- Dyrektora TCK oraz Pana Mirosława Witonia najnowsze „Pamiętniki Tatrzańskie PTT", w których tematem przewodnim jest Kazimierz Przerwa-Tetmajer.


Następnie głos zabrał Pan Adam Potocki, który podziękował chrzanowskiemu oddziałowi PTT za dobrze układającą się współpracę. W nawiązaniu do wypowiedzi Pana Dyrektora, ksiądz Zbigniew Pytel wrócił do początków swojej piętnastoletniej przygody z chrzanowskim oddziałem PTT, jak również zwrócił uwagę na zasługi Członka Honorowego PTT Pana Stanisława Trębacza, którego obecni goście nagrodzili brawami. Po tych przemiłych słowach wszyscy zainteresowani mogli w skupieniu obejrzeć wystawę.

Ligia Lichota