40 lat Muzeum Karola Szymanowskiego - willa ,,Atma w Zakopanem”

   Willa ,,Atma" to jedyne w świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882 – 1937) – w 1974 roku przekazano ją Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku, udostępniono publiczności. W dniu 40. Urodzin ,,Atmy", w niedzielę 6 marca 2016 roku odbył się recital fortepianowy Szymona Nehringa, wyróżnionego finalisty i laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znajdowały się osoby związane z czterdziestoma latami działania Muzeum.

   Ukochana przez kompozytora - jak mawiał – góralska ,,chałupa" wciąż rozbrzmiewa muzyką. Motywem przewodnim comiesięcznych koncertów są utwory Karola Szymanowskiego, jego poprzedników oraz następców, z akcentem na muzykę polską - także tę najnowszą i komponowaną współcześnie. Najbliższy koncert organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w ,,Atmie" odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18:00, będzie to "Cracovia Trio". Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

   Od 7 marca można też oglądać w ,,Atmie" szkice Karola Szymanowskiego do baletu Harnasie oraz nowe tablice, autorstwa Teresy Chylińskiej (projekt merytoryczny) i Urszuli Kusek (projekt graficzny), dopełniające stała ekspozycję o informacje m.in. na temat życia i twórczości kompozytora.

    Willa ,,Atma" zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom. To właśnie ówczesnym letnikom zawdzięcza oryginalną nazwę, pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą ,,duszę". Karol Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w Atmie.

   W roku 1976 na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanego. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku ,,Atma" wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu ,,Muzyka pod Tatrami". Wyposażona została m. in. w multi media i nowy fortepian.