W dniu 11 listopada 2014 roku byliśmy (w liczbie 3 osób z koła PTT w Oświęcimiu i – niezależnie – kilku innych, już z Krakowa) uczestnikami obchodów jubileuszu 65-lecia założenia i 25-lecia reaktywowania Oddziału PTT w Chrzanowie. Uroczystość była podzielona na 3 części: oficjalną, artystyczną i multimedialną.
W części oficjalnej zostali powitani i uhonorowani wszyscy, którzy przyczynili się choćby w części do znakomitej kondycji oddziału chrzanowskiego. Byli nimi nie tylko były i obecny prezesi oddziału – Stanisław Trębacz i Remigiusz Lichota. Osiągnięciem organizacyjnym oddziału jest funkcjonowanie szeregu Szkolnych Kół PTT prowadzonych w większości przez panie nauczycielki. Do obecnego kształtu oddziału przyczyniły się także władze samorządowe, prowadzący społecznie wycieczki przewodnicy górscy (w liczbie kilkunastu!) oraz wszyscy bez wyjątku członkowie oddziału odprowadzający składki i biorący udział w wycieczkach górskich i krajoznawczych.
Została wręczona jedna Złota Odznaka PTT z Kosówką, szereg dyplomów „XX lat” i „X lat w PTT”, a także okolicznościowe dyplomy dla pań i pana nauczyciela – opiekunek i opiekuna Szkolnych Kół. Uhonorowany został szczególnie pan Remigiusz Lichota który wytrwale zakłada kolejne szkolne koła w Chrzanowie i okolicach, prowadzi wycieczki, propaguje m. in. akcję sprzątania Beskidów…
Warto odnotować wystąpienie pani Barbary Rapalskiej z Oddziału w Jaworznie, przybliżające koleje losu Towarzystwa Tatrzańskiego jako całości, od momentu powstania poprzez obie wojny, przymusowe scalenie z PTK oraz działania reaktywacyjne w latach 80-tych XX wieku. Naświetlone zostały cele działania Towarzystwa w momencie jego zakładania: turystyka, ochrona przyrody oraz ludyczność. Dobrze widzieć dzisiejszy kształt Towarzystwa jako kontynuacji tych założeń sprzed 140 lat. Należało doń w międzyczasie wielu odkrywców, zdobywców dziewiczych szczytów, ratowników. Propagowane było narciarstwo (szkółki i turystyka biegowa) i wspinaczka jako domeny, w których najpełniej wyraża się dążenie człowieka do wolności.
Tym bardziej bolesne stało się przymusowe zaniechanie indywidualnej turystyki narciarskiej i górskiej w czasach wczesnej „komuny”. Jedyną organizacją, której w tym czasie udało się dokonać secesji z PTTK był elitarny Klub Wysokogórski. Pani Barbara Rapalska wspomniała także sejmik obywatelski, na którym spotkali się delegaci z 45 ośrodków krajowych 10 X 1981 roku w klubie „Pod Gruszką”, które wybrało ze swego grona tymczasowy zarząd PTT z prezesem Stefanem Maciejewskim. I wreszcie wydarzenie, które dało początek współczesnemu Towarzystwu – rejestracja PTT przez sędzinę Alinę Nabzdyk w … Katowicach. Wplecione są tutaj nazwiska Macieja Mischke – pierwszego prezesa reaktywowanego PTT, Stefana Maciejewskiego oraz obecnej na uroczystości Barbary Morawskiej-Nowak. W Chrzanowie natomiast pierwszy oddział został założony przez pracowników popularnego Fablok-u (Fabryki Lokomotyw) w 1948 roku. Nastąpiło to przed owymi 65 laty i stąd pierwsza liczba w tytule jubileuszu.
Na koniec części oficjalnej prezes Remigiusz Lichota podziękował imiennie wszystkim uhonorowanym i rozpoczęła się część artystyczna. Wystąpił w niej Janusz Saługa, który akompaniując sobie dźwiękami gitary wykonał kilka własnych piosenek o tematyce turystyczno-filozoficznej („Sprzątanie”, „Nadzieja”, „Obiecywanie”, „Gwiazda”) oraz kompozycję dedykowaną Wojciechowi Bąkowi („Do cudzoziemca”) i, na zakończenie, wiersz ks. Twardowskiego „Gdy mówisz”. Koncert został zatytułowany „W górze jest wszystko co kocham”, w nawiązaniu do popularnej serii muzycznej rozprowadzanej na płytach CD na przełomie wieków XX i XXI.
Fascynująca była także część multimedialna, którą stanowił wyświetlony 15-minutowy film (a właściwie sekwencja zdjęć ciekawie, komputerowo transformowanych jedno w drugie) z efektownym i gustownym podkładem muzycznym. Autorami byli ks. Zbigniew Pytel i Piotr Nawara. Inspirowały ich głównie Beskidy, Tatry i Alpy (zwłaszcza szwajcarskie, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Zermatt), ale i Pico del Teide, Sierra Nevada, góry Madery czy Lanzarote… Dzięki dużemu ekranowi i dobremu nagłośnieniu wrażenie było piorunujące i film został nagrodzony rzęsistymi oklaskami.
Uczestników było ponad stu (zapełnili całą salę MOKSiR-u), uroczystość trwała około 2 godzin a po niej był czas na wymianę pozdrowień i rozmowy. Potem, listopadową, niepodległościową nocą udaliśmy się do domów. Dziękujemy Wam, drodzy Chrzanowianie!
Szczegółowa lista uhonorowanych dyplomami oraz relacja Gospodarzy ze zorganizowanych obchodów na stronie www.chrzanow.ptt.org.pl
Doktorek