Zaćmienie Słońca 20.03.2015

Przykładowy kadr z częściowego zaćmienia Słońca. Zdjęcie autorstwa Davida Reneke.

Przykładowy kadr z częściowego zaćmienia Słońca, faza poniżej 0.5. Zdjęcie autorstwa Davida Reneke.

Miło nam poinformować, że w przyszły piątek, 20 marca, w godzinach dopołudniowych, w razie dobrej pogody będziemy w Polsce świadkami częściowego (o fazie około 0.7 w Krakowie) zaćmienia Słońca.

Pas całkowitości przebiega przez Wyspy Owcze, Spitsbergen i Antarktykę. Maksymalna dla Polski faza będzie w Swinoujściu (0.802) a minimalna w momencie maksymalnego przesłonięcia Słońca przez Księżyc – w Ustrzykach Górnych (między 0.65-0.66).

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Krakowie planuje obserwacje z Krakowa lub ekspedycyjne, nawet i znad morza. Szczegóły na stronie Oddziału i PTMA.

Zaćmienie częściowe zacznie się 20 marca o 8:41 czasu UT + 1h (środkowoeuropejskiego) a całkowite o 10:10 na Oceanie Atlantyckim na pd od Grenlandii. Na Spitsbergenie faza całkowita zacznie się o 11:10:42 a skończy o 11:13:10, czyli potrwa 2 minuty i 28 sekund. Całość zjawiska całkowitego zakończy się na biegunie północnym około godziny 11:21 (dane za Markiem Substykiem i Uranią 1/2015, strony 19-21).

Mapki, wykresy i więcej danych o zaćmieniu na stronach Freda Espenaka i Wikipedii.

Warto uczestniczyć w tej obserwacji, gdyż następne zaćmienie Słońca widoczne w Polsce jako częściowe (i to o dużo słabszej fazie, 0.1-0.275) będzie miało miejsce dopiero w 2021 roku.

Zaś kolejne widoczne w Polsce zaćmienie całkowite w 2135 roku. Jeśli ktoś chce wziąć udział w ekspedycji na zaćmienie całkowite do USA (w 2017 roku) to tu jest sznurek do szczegółów (forum AstroCD prowadzone przez pana Marka Substyka).

Przy obserwacjach proszę pamiętać o jednym: nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio (a już absolutnie kierować lornetki czy teleskopu na nie – powoduje to natychmiastowe uszkodzenie siatkówki oka) a tylko przez folię np. produkcji Baader Planetarium dostępną w sklepach astronomicznych (w Krakowie też jest ich kilka) bądź rzutując oraz Słońca na ekran umieszczony za okularem.

„Następne będzie/Może za 100 lat” (Budka Suflera) Udanych obserwacji!

Doktorek