Relacja ze spotkania z Dr Jose Antonio Pujante Conesa 11.03.2015

W niewielkiej, mieszczącej około 40 osób sali konferencyjnej Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK na Jagiellońskiej 6 odbyło się o 19:00 półtoragodzinne spotkanie z udziałem znanego himalaisty, doktora medycyny z Barcelony, dr Jose Antonio Pujante Conesa.

Sala była wypełniona, o gościu można poczytać we wczorajszym zaproszeniu, my natomiast pogrążyliśmy się w opowieści Jose Antonia, jego opisie śmierci górskiej której niemalże doświadczył w Andach i jego barwnej opowieści o wyczynach na 7 kontynentach które uwieńczyło zdobycie Korony Ziemi.

Prelekcji towarzyszyły przepiękne zdjęcia, wartka narracja (tłumaczona symultanicznie przez prof. Zdzisława Jana Ryna) i emanujące z każdego słowa poczucie ryzyka górskiego z jednoczesnym uzależnieniem od tej pasji szacownego (kilka dokrotatów h.c.) doktora medycyny.

Po prelekcji nastąpiły pytania – o rodzinę, źródła finansowania wypraw, jego samotny odwrót spod Aconcagui i akcenty polskie – Lodowiec Polaków, napotkanych himalaistów z Polski (Rutkiewicz, Kukuczka, Wielicki, Kurtyka) i jego wrażenie po spotkaniu z Janem Pawłem II i słowach o „przebywaniu w górach bliżej Boga”.

Obejrzeliśmy też zdjęcia z domu Edwarda Hillary’ego, egzotycznych indonezyjskich kanibali żyjących na wzór człowieka z neolitu, fotografie znane nam także z literatury himalajskiej – Namche Bazar, klasztory buddyjskie w Nepalu i wreszcie góry różnego usytuowania i urody, a w nich drobinkę w postaci zdobywającego je (za cenę ran i odmrożeń a czasem i życia) śmiałka – człowieka.

Książki dr. Jose Antonio (było ich wiele) czekają na polskie tłumaczenie, prof. Z. Ryn i COTG liczą na odważnych tłumaczy z hiszpańskiego. Rewanżem może być ukazanie się choćby odrobiny dorobku polskich naukowców po hiszpańsku, co owocować może nawiązaniem kolejnych kontaktów i poprowadzeniem badań w nowych kierunkach.

Doktorek