"Co słychać?" Pamiętnik PTT

Pamiętnik PTT

Sztandarowym, ogólnopolskim pismem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego jest rocznik "Pamiętnik PTT". Nazwa nawiązuje do czasopisma, które w latach 1876–1919 było wydawane przez Towarzystwo Tatrzańskie. Było ono w całości poświęcone tematyce górskiej – ludziom gór, ich mieszkańcom, przyrodzie górskiej i jej ochronie oraz historii ziem górskich. Tę formułę i zakres tematyczny kontynuuje "Pamiętnik PTT". Pierwszy jego tom ukazał się w 1992 roku – po zarejestrowaniu PTT.
Pierwszymi redaktorami "Pamiętnika PTT" byli Barbara Morawska-Nowak i Adam Liberak. Pod ich redakcją ukazało się 13 tomów naszego wydawnictwa, a w pracach redakcyjnych brali udział w różnych okresach czasu również Michał Roniker, Stanisław Janocha oraz Krzysztof Pietruszewski.
Po śmierci redaktora Liberaka w 2006 r., uchwałą VII Zjazdu Delegatów PTT w Zakopanem, redakcję "Pamiętnika PTT" powierzono Stefanowi Maciejewskiemu i Barbarze Morawskiej-Nowak. Pod tą redakcję ukazały się tomy 14-19, a od 20. tomu funkcję redaktora naczelnego objęła Barbara Morawska-Nowak.
Redaktorom udało się namówić do współpracy wielu autorów o statusie profesorów uniwersyteckich i pracowników nauki, także dziennikarzy i "ludzi gór" dobrze posługujących się nie tylko czekanem, ale i piórem. Różnorodność tematyki (reportaż, artykuły historyczne i publicystyczne, wspomnienia, relacje z wypraw, dokument), staranna szata graficzna, liczna fotografia czarno-biała, wkładka z ilustracjami barwnymi, bogata kronika działalności PTT – czynią z "Pamiętnika PTT" czasopismo cieszące się uznaniem w szerokim kręgu miłośników gór polskich i świata. Ukazuje się ono w nakładzie 1000 egzemplarzy, o objętości ponad 450 stron, formatu 16x24cm.
Redakcja zaprasza do współpracy.

Nasz adres:
Redakcja Wydawnictw ZG PTT
ul. Konarskiego 21/5
30-049 Kraków
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przedpłaty na 23. tom „Pamiętnika PTT”

Na przełomie maja i czerwca br. powinien trafić do Waszych rąk kolejny, już 23 tom „Pamiętnika PTT” o objętości około 400 stron, którego tematem wiodącym będzie Kazimierz Przerwa-Tetmajer – piewca Tatr i Podhala, a okazją 150 rocznica jego urodzin i 75 rocznica śmierci. Wszechstronnie ukażemy sylwetkę poety, czołowego przedstawiciela „Młodej Polski” końca XIX wieku oraz rolę jaką odegrał w tworzeniu ruchu podhalańskiego i w działaniach na rzecz przyłączenia Orawy i Spisza do Polski, po I wojnie światowej. Niestety, niewiele wówczas uzyskaliśmy …
Dział poprzedzony będzie artykułem Józefa Durdena pt. „Cóż to są Tatry?”
W dziale „Człowiek i góry” publikujemy dalszy ciąg wspomnień „Jak poznawałem góry” Jana Sawickiego – znanego przedwojennego taternika, członka honorowego PTT – oraz poznamy stuletnią historię zmagań z Materhornem w artykule Aleksandra Kwiatkowskiego.
W dziale „Dziedzictwo” Jan Skłodowski opowie nam o obchodach stulecia walk legionów polskich w Karpatach wschodnich, a Wojciech Gąsienica-Byrcyn przypomni historię ratownictwa w Tatrach Polskich.
W Dziale „Varia” dzięki prof. Andrzejowi Paulo poznamy parki narodowe Andów w dorzeczu Amazonki (południowa Kolumbia, Ekwador, Peru i Boliwia).
Tom uzupełnią tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których sam brał udział.
Już teraz zachęcamy, by dokonać przedpłaty na 23. tom „Pamiętnika PTT”. Dokonując wpłaty 20 zł na konto ZG PTT: 47 1130 1150 0700 0000 0005 4585, należy wpisać w tytule przelewu „Pamiętnik PTT, t. 23 – przedpłata”.

Redakcja

Przedpłaty na 22. tom „Pamiętnika PTT”

Na przełomie października i listopada br. powinien trafić do Waszych rąk kolejny, już 22 tom „Pamiętnika PTT” o objętości około 300 stron, którego tematem przewodnim będzie Syberia.
Wprowadzenie do tego tematu opracował ks. Kazimierz Sowa, a o polskich badaczach gór Syberii pisze Zbigniew Wójcik. Z tekstu A. Szemioth dowiemy się o losach Polaków na Syberii, z kolei J. Bogusław Nowak przybliży nam polskie diaspory i unikalną syberyjską przyrodę. Z rozdziału „Człowiek i gór” będziemy mieli okazję bliżej poznać osobę J. Sawickiego – znanego przedwojennego taternika, członka honorowego PTT – w pierwszej części jego wspomnień pt. „Jak poznawałem góry” oraz zapoznać się z relacją D. Markiel i S. Kamińskiego z podróży nad Bajkał, która stanowiła pierwszy etap ich kilkunastomiesięcznej podróży po Azji. Z „Dziedzictwa”, dzięki J. Durdenowi, dowiemy się jaką organizacją było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1922-1950, a także dzięki temu autorowi przybliżymy Władysława hrabiego Zamoyskiego, niezwykłego właściciela dóbr zakopiańskich. Z kolei S. Maciejewski przybliża nam historię Muzeum Tatrzańskiego. W „Ocalić od zapomnienia” B.G. Sala przybliży karpackie szlaki „Żelaznej Brygady”, a za sprawą Z. Jaskierni poznamy wspomnienia Teodora Siejki z wczesnego dzieciństwa we wsi Grab w Beskidzie Niskim. Tom uzupełnią tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których brał udział.

Już teraz zachęcamy, by dokonać przedpłaty na 22. tom „Pamiętnika PTT”. Dokonując wpłaty 20 zł na konto ZG PTT: 47 1130 1150 0700 0000 0005 4585, należy wpisać w tytule przelewu „Pamiętnik PTT, t. 22 – przedpłata”.

Redakcja „Pamiętnika PTT”

Ukazał się 22. tom "Pamiętnika PTT"

Po długim oczekiwaniu, niemal jako prezent pod choinkę, ukazał się 22 tom "Pamiętnika PTT" o objętości 394 stron, który otwiera artykuł Wojciecha Gąsienicy Byrcyna pt. "Wilk w kulturze Podtatrza".
Wprowadzenie do tematu przewodniego, którym jest Syberia opracował ks. Kazimierz Sowa, a o polskich badaczach gór Syberii pisze Zbigniew Wójcik. Z tekstu Aleksandry Szemioth dowiadujemy się o losach Polaków na Syberii, z kolei J. Bogusław Nowak przybliża nam polskie diaspory i unikalną syberyjską przyrodę.
Z rozdziału „Człowiek i gór” mamy okazję bliżej poznać osobę Jana Sawickiego – znanego przedwojennego taternika, członka honorowego PTT – w pierwszej części jego wspomnień pt. „Jak poznawałem góry” oraz zapoznać się z ilustrowaną pięknymi zdjęciami Szymona Kamińskiego relacją Dominiki Markiel z podróży nad Bajkał, która stanowiła pierwszy etap ich kilkunastomiesięcznej podróży po Azji.
Z „Dziedzictwa”, dzięki Józefowi Durdenowi, dowiadujemy się jaką organizacją było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1922-1950, a także dzięki temu autorowi przybliżamy Władysława hrabiego Zamoyskiego, niezwykłego właściciela dóbr zakopiańskich. Z kolei Stefan Maciejewski opowiada nam historię Muzeum Tatrzańskiego.
W „Ocalić od zapomnienia” Bartłomiej Grzegorz Sala przybliża karpackie szlaki „Żelaznej Brygady”, a za sprawą Zbigniewa Jaskierni poznajemy wspomnienia Teodora Siejki z wczesnego dzieciństwa we wsi Grab w Beskidzie Niskim. Tom uzupełniają tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których brał udział.

Gorąco zachęcamy do nabycia 22. tomu „Pamiętnika PTT”, który może być doskonałym prezentem pod choinkę. Koszt naszego rocznika to 25 zł, a osoby zainteresowane zakupem prosimy o kontakt z Barbarą Morawską-Nowak (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Redakcja

"Co słychać?" - nr 7-8 (259-260) / 2012

Wakacyjny, podwójny numer "Co słychać?" o objętości 16 stron zdominowany jest przez artykuły związane z Rokiem Ochrony Przyrody 2012. Pierwsze strony przybliżają nam "Drużynę Pawlikowskiego", czyli pierwszy Zarząd Sekcji Ochrony Tatr TT wraz z potretami jego członków. Kolejne strony to relacje z wycieczek Oddziałów PTT w Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi i Poznaniu odbytych w ramach "Największego sprzątania Tatr w historii", zorganizowanego przez krakowski Klub Podróżnika "Śródziemie". W tematykę Roku wpisuje się także artykuł Niny Mikołajczyk o Parkach Narodowych USA.
W gazetce znajdziemy również wspomnienie o dwóch wybitnych wspinaczach: Wojtku Kozubie w pierwszą, oraz Janie Długoszu w pięćdziesiątą rocznicę śmierci. Skoro jesteśmy już przy wspinaczach, w numerze znajduje się także informacja o zdobyciu K2 przez Adama Bieleckiego w trakcie wyprawy odbytej w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy".
Numer uzupełniają artykuły Bartka Sali o spiskim Sabale, omówienie nowych numerów "Tatr" i "Taternika", a także zaproszenia na organizowaną przez Tatrzański Park Narodowy wystawę poświęconą Zofii i Witoldowi Paryskim oraz na spotkanie oddziałów PTT w Wetlinie.

Życzymy przyjemnej lektury! (pobierz -> 2,17 MB)