Informacje ZG PTT Informacje ZG PTT

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

W dniu Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, koleżankom i kolegom Przewodnikom wszystkich nacji najlepsze życzenia szczęścia, zdrowia i zadowolenia z pełnienia tak zaszczytnego zawodu życzy

Komisja Przewodnicka Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

15 lat PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim

W dniach 26-28 marca w Ostrowcu Świętokrzyskim Zarząd Główny oraz wielu przedstawicieli Oddziałów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego uczestniczyło w oficjalnych uroczystościach 15-lecia istnienia Oddziału w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po raz kolejny miałem zaszczyt uczestniczyć w jubileuszowych uroczystościach i po raz kolejny jestem zachwycony poziomem zaangażowanie Zarządu Oddziału na czele z prezeską Grażyną Jedlikowską. Program był przebogaty i bardzo atrakcyjny. Przede wszystkim bardzo atrakcyjny jubileuszowy wieczór we wnętrzach sali BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim z atrakcyjną i wzuszającą impresją teatralną w wykonaniu członków Oddziału ze wspaniałymi aktorami i reżyserii tworzacej klimat do wybranych fragmentów poezji i prozy tatrzańskiej najlepszych polskich twórców i poetów. Brawo jeszcze raz! Wieczór ten zakończył się wieczorkiem tanecznym ze wspaniałym poczęstunkiem. Była oczywiście wycieczka turystyczna, której początek i zakończenie trasy odwiedzało i przypomniało o Staropolskim Okręgu Przemysłowym, z do dziś budzącymi zachwyt budowlami lub ich ruinami. Na zakończenie uroczysta msza św w Kolegiacie p.w. Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Wisienką na torcie urodzinowym była wspaniała wycieczka do ruin zamku Krzyżtopór i Opatowa, gdzie Pani przewodnik w szczegółach opowiedziała zachwycająca historię Kolegiaty pw. Św. Marcina sięgającą XII w.
Spotkania, wieczorki i wspaniała atmosfera to wszystko przeniosło w nas w czasy świetności i wielkości Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Myślę, że uroczystości te mogą być przykładem i inspiracją do podobych uroczystości. Gratuluje organizatorom rozmachu i wspaniałej atmosfery oraz wspaniałej staroplskiej goscinności. Jeszcze raz dziekuję wszystkim członkom Oddziału w Ostrowcu Świetokrzyskim i robię to powtórnie dla tych, którzy z różnych przyczyn byli nieobecni.

Wojciech Szarota

II Forum Przewodnickie

Odbyło sie II FORUM Przewodników Turystycznych Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Od 17 do 19 listopada 2017 roku 38 osób z 13 Oddziałów Towarzystwa brało udział w koleżeńskich prelekcjach, specjalnej prelekcji i wycieczce po Babiogórskim Parku Narodowym, prowadzonej przez pracowników Parku, a szczególnie w rozmowach i dyskusjach na temat roli i formy przewodnictwa turystycznego w PTT. W dyskusji poruszono wiele tematów począwszy od ustalenia możliwości prowadzenia wycieczek przez naszych przewodników po terenach innych państw, identyfikacji wizualnej przewodnika PTT, zasad i form szkolenia, niezbędnych zmian, itp. Wszystkie uwagi i propozycje zostały skrzętnie zanotowane i stanowią materiał do dalszej pracy Komisji Przewodnickiej ZG PTT. Według uczestników takie spotkania to znakomita okazja do lepszego poznania się, integracji środowiska i wymiany doświadczeń. Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkowy, metalowy znaczek z FORUM.
Z pozycji organizatora FORUM dziękuję bardzo przede wszystkim przybyłym uczestnikom, a zwłaszcza tym, którzy po zebraniu Zarządu Głównego zechcieli brać udział w dalszych rozmowach. Dziękuję tym, którzy pomogli przy organizacji wieczoru drugiego dnia. Dziękuję zarządzającym OW Zawojka w Zawoi, gdzie odbywało sie spotkanie, za życzliwość i stworzenie miłej atmosfery. Chciałoby sie napisać "do zobaczenia", być może.

Jan Nogaś
Komisja Przewodnicka ZG PTT


uczestnicy Forum przed budynkiem dyrekcji BgPN (fot. Z.Smajdor)

Wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego dla członków PTT

 

Śląskie obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się 29 września 2017 r. na dziedzińcu Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej. Wydarzenie to jest okazją do wyróżenienia osób zaangażowanych w działalność turystyczną. W tym roku Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego otrzymało czterech członków naszego Towarzystwa: Józef Bernisz i Jerzy Cieślawski z Oddziału PTT w Jaworznie oraz Witold Kubik i Sebastian Kuliński z Oddziału PTT w Bielsku-Białej.
Serdecznie gratulujemy Kolegom!

Szymon Baron


wyróżnieni przez Marszałka Województwa Śląskiego, od lewej: Witold Kubik, Jerzy Cieślawski, Józef Bernisz, Sebastian Kuliński

III posiedzenie Prezydium ZG PTT X kadencji

26 sierpnia, w siedzibie PTT w Krakowie, odbyło się III posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego PTT. Zebranie, prowadzone przez wiceprezesa Zbigniewa Jaskiernię, poświęcone było sprawom bieżącym, finansom oraz działalności programowej Towarzystwa. Dyskutowaliśmy także o dostosowaniu wewnętrznych przepisów Towarzystwa do zmieniającej się ustawy o ochronie danych osobowych.
Prezydium postanowiło, że trzydniowa Konferencja Programowa PTT rozpocznie się 18 maja 2018 roku.

Tomasz Kwiatkowski


uczestnicy posiedzenia III Prezydium ZG PTT (fot. Sz. Baron)