Zdobywajmy Turystyczną Koronę Tatr

Propozycję stworzenia odznaki tatrzańskiej zasugerował na początku jesieni ubiegłego roku Oddział PTT w Nowym Sączu. Pomysł wszyscy obecni na Zebraniu Zarządu Głównego w Wiśle zaakceptowali, nie bez uwag, ale  zgodnie z nazwą naszego Towarzystwa związanego przecież od początku z Tatrami. Nie tylko Beskidy, główne szlaki beskidzkie, czy korony Beskidów. Tatrzańskie Towarzystwo powinno promować poznawanie Tatr, bezpiecznie i systematycznie. Nie chcąc kopiować innych odznak i ich regulaminów od początku  zamysłem jej było to, aby było to odznaka nie tylko dla wyczynowców, ale właśnie dla ludzi chodzących po Tatrach dla zdrowia, przyjemności i wszechstronnego ich poznania – stąd nazwa „Turystyczna Korona Tatr”.
Roboczo regulaminem i wzorem odznaki zajęli się członkowie Zarządu: Zbigniew Smajdor i Władysław Łoboz. Po wielu uzgodnieniach z Zarządem Głównym, a później z drukarnią, książeczka i odznaka ujrzały światło dzienne w lutym 2016 roku. Od tego momentu odznaka najpierw powoli, ale zbiegiem czasu coraz intensywniej zaczęła funkcjonować w życiu turystycznym. Największe zainteresowanie wykazały Oddziały PTT w Chrzanowie i Bielsku-Białej, cieszy się ona również dużą popularnością w naszym regionie. Tylko w naszym Oddziale wręczyliśmy już dwie złote odznaki, sporą ilość srebrnych i dużą brązowych. Coraz częściej upominają się o nią schroniska tatrzańskie głównie: z Doliny Pięciu Stawów, Doliny Chochołowskiej czy w Doliny Gąsienicowej. Wzrasta również zainteresowanie odznaką indywidualnych turystów z różnych regionów Polski. O dużym zainteresowaniu niech świadczy fakt, że z 500 egz. książeczek na dzień dzisiejszy (14 września 2016) pozostały tylko 4 szt.
Uaktywniliśmy prawie 500 ludzi zaangażowanych w to, aby zdobyć szczyty czy w wyjątkowych sytuacjach przełęcze w Tatrach. Oczywiście potrzebne jest większe zapoznanie się z tą ofertą, większa reklama. Tatrzańskie schroniska sugerowały aby propagować tę ideę, ponieważ widzą w niej potencjał i duże zainteresowanie. Czy wszyscy Polskim Towarzystwie Tatrzańskim wiedzą o takim trofeum? Jeżeli nie, to zapraszamy do Oddziału PTT „Beskid” w Nowym Sączu i kontakt w Władysławem Łobozem, który zajmuje się dystrybucja i weryfikacją tej odznaki. Książeczki i odznaki można nabywać także w innych oddziałach Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu pośród nas wielokrotnie zdobywało większość szczytów czy przełęczy tatrzańskich ale zawsze warto pokusić się o kolejne zdobywanie, choćby tylko dla siebie.

Władysław Łoboz


wręczenie odznaki na tatrzańskim szlaku (fot. Zbigniew Smajdor)