O Smoluchowskim w krakowskiej Bonie

Naukowe Koło Fizyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Krakowie, od seminarium w dniu 17 maja 2017 roku rozpoczęło cykl uroczystości poświęconych przypadającej w tym roku 100 rocznicy śmierci profesora Mariana Smoluchowskiego. Seminarium odbyło się w zabytkowych podziemiach kawiarni Bona przy ulicy Kanoniczej 11 w Krakowie.
Ten wybitny fizyk zmarł przedwcześnie 5 września 1917 roku mając zaledwie 45 lat. Był jednym z najwybitniejszych uczonych przełomu XIX i XX wieku. Ukończył z najwyższym wyróżnieniem Uniwersytet Wiedeński. Uzyskane w Wiedniu prawo wykładania przeniósł do Lwowa uzasadniając to między innymi możliwością wykładnia po polsku. W wieku 28 lat objął stanowisko profesora nadzwyczajnego fizyki teoretycznej Uniwersytetu Lwowskiego, a mając 31 lat stanowisko profesora zwyczajnego. Był wtedy najmłodszym profesorem na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Na cztery lata przed śmiercią przeniósł się do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. Jego niezwykła kariera naukowa wypełniona była intensywną działalnością górską, a współpraca z Albertem Einsteinem pozwoliła na udzielenie odpowiedzi dlaczego niebo ma kolor niebieski. I właśnie o życiu, działalności naukowej oraz górskiej w sposób niezwykle barwny zapoznał zebranych w swoim wystąpieniu nasz kolega Janusz Machulik. Marian Smoluchowski po Alpach chodził od 1894 roku, a w latach 1891-94 wraz z bratem Tadeuszem należał do czołówki alpinistów dokonując wielu wybitnych pierwszych wejść. Był członkiem Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego od roku 1908, a w latach 1911-12 jej prezesem. To tylko niektóre wątki ciekawie zaprezentowanego wystąpienia.
Następną okazją wysłuchania opowieści Janusza Machulika o Marianie Smoluchowskim będą uroczystości rocznicowe na UJ we wrześniu br. na które, już dziś zapraszamy. W seminarium uczestniczyło 18 osób.

Józef Haduch

w trakcie seminarium (fot. J. Haduch)