Prawie wszyscy w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim jesteśmy świadomi naszego (organizacyjnego) patronatu nad przedsięwzięciami związanymi z 150. rocznicą urodzin wielkiego piewcy Tatr i góralszczyzny, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Wielu z nas słuchało koncertów „Zielonego Szlaku” zadedykowanych poezji tatrzańskiej, reprezentujących szeroko rozumiany humanizm. Myślę, że wielu z nas jednak do tej pory nie widziało wystawy poświęconej tej postaci.
Jeśli te przypuszczenia są słuszne, warto abyśmy w piątek spotkali się w Myślenicach, zaledwie 30 km od Krakowa w kierunku – a jakże! – Zakopanego. Możemy tam być świadkami wernisażu wystawy jubileuszowej która nam przybliży szerszy kontekst historycznoliteracki tamtej epoki – trochę szalonej (bo poprzedzającej Młodą Polskę i rwetes podniesiony przez szereg zakopiańskich luminarzy ks. Stolarczyka, Witkacego, śmietankę towarzyską, niosącą nazwę „Zakopane” w głąb Polski i odrobinę do Europy), trochę strasznej (zważywszy na kruchość ledwie 20-letniego okresu bez wojen w tej części kontynentu) i trochę śmiesznej (wszak zawsze byliśmy najweselszym czy to barakiem w socjalistycznej PRL, czy wcześniej – zaborem w rozebranej na kawałki, tragikomicznej Rzeczypospolitej. Starczy przywieść na myśl Seweryna Goszczyńskiego, czerpiącą z jego tradycji „Piwnicę pod Baranami” czy wreszcie nurt literacki i malarski Witkiewicza, Malczewskiego i innych).
Jeśli nie macie nic do zrobienia lub Waszą obecność w Myślenicach uznajecie za nieobojętną sobie i druhom z Towarzystwa, rodzinie i przyjaciołom – wpadnijcie w ten piątek wieczorem do Domu Greckiego przy ul. Sobieskiego w Myślenicach o godz. 18:00 aby posłuchać naszej poetki i filozofki Tosi Sebesty i spotkać wielu kompanów z górskich wycieczek, a także posłuchać krzepiących nut Asi-Skrzypasi, Agnieszki Beniowskiej, Radka Partyki oraz Prezesa, do tekstów polskich poetów. Serdecznie zapraszamy!
Prezes Michał i Doktorek, w imieniu Komitetu Organizacyjnego wystawy i obchodów Roku Kazimierza Przerwy-Tetmajera