Na początek chciałbym poruszyć temat z pogranicza astronomii promieni kosmicznych i meteorologii – mianowicie rozbłysków promieniowania gamma powodowanych przez błyskawice. Za badania wzięli sie akademicy z Uniwersytetu w Kioto i pomimo trudności finansowych udało im się ustalić szereg faktów.
Archiwum miesiąca: listopad 2017
Andrzejki Oddziału Kraków na Lubomirze i Kudłaczach – 25/26.11.2017
Nastała sobota, 25 listopada, i szumne zapowiedzi wycieczki andrzejkowej należało zacząć pomału przekuwać w czyny. Wyruszywszy z Oświęcimia zabraliśmy po drodze jedną z uczestniczek, Kasię i skierowaliśmy się w stronę Myślenic gdzie czekali na nas Michał i Tosia.
Ścieżka przyrodniczo-kulturowa Olchowiec – relacja z prelekcji dr. Dariusza Dyląga – 21.11.2017
We wtorkowy wieczór, w lokalu przy ul. Traugutta 4, odbyła sie nader interesująca prelekcja dr. Dariusza Dyląga – człowieka zwiazanego z Myślenicami, z kołem przewodnickim “Karpaty”, niekwestionowany autorytet w dziedzinie historii i geografii Karpat, miłośnika Gorganów i autora przewodnika po tym paśmie górskim.
Na Krawcowym Wierchu – wycieczka Koła PTT w Oświęcimiu – 11.11.2017r.
11 listopada siedmioro członków oświęcimskiego Koła PTT zdecydowało się wybrać w góry. Miejscem startu stała się Glinka – mała wieś położona w Beskidzie Żywieckim. Dotarliśmy tam zgodnie z planem około godziny 9:00. Po opuszczeniu pojazdów ruszyliśmy wcześniej ustaloną, nieoznakowaną trasą. Naszą wędrówkę zaczęliśmy asfaltową drogą, którą jednak szybko zamieniliśmy na wąską ścieżkę. Czytaj dalej
Zaproszenie: 2017.11.21 – Prelecja dr Dariusza Dyląga pt. „Ścieżka przyrodniczo-kulturowa Olchowiec”
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z dr Darkiem Dylągiem – przewodnikiem, instruktorem, taternikiem, autorem przewodników, gorganologiem – znanym człowiekiem gór. Tym razem tematem spotkania będzie nowa ścieżka przyrodniczo-kulturowa na terenie Beskidu Niskiego, która zapoznaje wędrujących nią turystów z niezwykłą kulturą, historią i przyrodą tej części łemkowszczyzny. Jeden z przystanków ścieżki znajduje się w urządzonym w starej łemkowskiej chyży muzeum prowadzonym przez Tadeusza Kiełbasińskiego, gdzie mielismy okazję nie raz gościć.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 listopada 2017 o g. 18:00 w naszym lokalu przy ul. Traugutta 4 (Vp.). Proszę wybrać na domofonie kod 15.
Wstęp darmowy, nie tylko dla tych, którym „secu bliski Beskid Niski” 😉
Astro-notki dla ludzi gór – listopad 2017
Witajcie na forum astro-notek w nowej kadencji! Opowiem dziś o czarnej dziurze w źródle V404 Cygni, o konkursie na nazwę dla obiektu MU69 do którego prostą drogą (a raczej po krzywej parabolicznej) podąża sonda New Horizons oraz o kilku innych nowościach o których być może Państwo jeszcze nie słyszeli.
Obiekt V404 Cygni oglądano już wiele razy, ostatnio jednak zaprzągnięto do tej pracy teleskop rentgenowski NuSTAR oraz instrument ULTRACAM na teleskopie VLT w Chile. Pierwszy obejrzał źródło w promieniach X, drugi – w świetle widzialnym. Dołączono jeszcze obserwacje radiowe z interferometrycznego teleskopu AMI (Arcminute Microkelvin Imager).
SK PTT przy I LO w Myślenicach zaprasza na XVIII Turniej Wiedzy o Górach
W imieniu Szkolnego Koła PTT przy ZSO w Myślenicach serdecznie zapraszamy na naszą szkolną aulę na XVIII TURNIEJ WIEDZY O GÓRACH BESKID ŚLĄSKI
pod patronatem Starosty Myślenickiego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Organizatorem turnieju jest Szkolne Koło PTT im. prof. Henryka Leśniaka przy ZSO w Myślenicach, ul. Jagiellońska 8, 32-400 Myślenice, http://sk-myslenice.ptt.org.pl.
Warunki uczestnictwa: wiek 14-19 lat, wypełnienie karty zgłoszenia (załącznik nr 1) i nadesłanie na adres e-mailowy lub zwykły SK PTT przy ZSO w Myślenicach, zgłoszenia przyjmowane są tylko do 2 grudnia – decyduje data wpływu.
Zakres tematyczny: wiedza dotycząca Beskidu Śląskiego.
Przebieg turnieju: turniej odbędzie się 6 grudnia 2017 r. (środa) o godz. 12:00 w auli szkolnejZespołu Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach, ul. Jagiellońska 8, 32-400 Myślenice, do eliminacji zgłaszane są trzyosobowe drużyny z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i Szkolnych Kół PTT powiatu myślenickiego oraz szeroko rozumianego regionu wg karty zgłoszenia z aktualną pieczątką szkoły lub właściwego Oddziału PTT, poszczególne szkoły (Zespół Szkół również rozumiany jest jako jedna szkoła) oraz Szkolne Koła PTT mogą zgłosić maksymalnie dwie drużyny, jury przyznaje trzy pierwsze nagrody oraz trzy wyróżnienia po indywidualnym turnieju wszystkich osób za najwyższą ilość zdobytych punktów, zwycięstwo drużyny stanowi największa ilość punktów zebranych przez poszczególnych jej członków, wszystkie kwestie sporne rozstrzyga jury, w którego skład wchodzą m.in. wszyscy opiekunowie poszczególnych drużyn. Czytaj dalej